System inteligentnego parkowania - testy w mieście! Sprawdź, jak przebiega nasz projekt > Blog Intellect
Wciśnij enter, aby wyszukać
Blog Intellect / Technologie  / System inteligentnego parkowania – testy w mieście! Sprawdź, jak przebiega nasz projekt
Testujemy system parkingowy

System inteligentnego parkowania – testy w mieście! Sprawdź, jak przebiega nasz projekt

System wyszukiwania wolnego miejsca parkingowego jest już prawie gotowy! Rozpoczęliśmy testy na pierwszych parkingach w Limanowej. 

Krótkie przypomnienie?

Projekt wyszukiwania wolnego miejsca parkingowego realizowany jest w ramach dofinansowania z programu „Inteligentny Rozwój 2014 – 2020”.  System może przynieść korzyści zarówno właścicielom parkingów (m.in. poprzez dostarczanie informacji o parkingach, tworzenie map parkingów i monitorowanie naruszeń), jak i kierowcom. Częścią projektu było opracowanie dedykowanej aplikacji mobilnej, która tym drugim umożliwia wyszukanie najbliższego wolnego miejsca parkingowego. Obecnie znajdujemy się  w finalnej fazie prac – testów produkcyjnych. 

System inteligentnego parkowania w Limanowej

System został wdrożony na dwóch parkingach w mieście. Pierwszy to parkingi przy ulicy Kowalskiego – gdzie znajduje się około 20 miejsc postojowych oraz strefy zabronione. 

parking kowalskiego

Druga lokalizacja to parking przy Starostwie – gdzie znajduje się około 100 miejsc postojowych (w tym miejsca dla niepełnosprawnych). 

Na parkingach zainstalowany został niezbędny sprzęt: kamery, nadajniki i parkingboxy. Nasz system obecnie monitoruje więc te parkingi: sztuczna inteligencja rozpoznaje, które miejsca są zajęte, a które wolne i na bieżąco przekazuje do aplikacji informacje na ten temat. (Więcej na temat działania aplikacji można przeczytać w naszym case study: „Aplikacja wyszukująca miejsca parkingowe”)

Testujemy przyjęte rozwiązania oraz optymalizujemy system – tak, by mieć pewność, że na etapie  finalnego wdrożenia system będzie działał niezawodnie.. Wkrótce rozpoczynamy instalację na kolejnych, limanowskich parkingach: przy Rynku oraz ulicy Krótkiej.

System parkingowy

Ruszamy z badaniami!

W ramach prac, prowadzone są badania mające na celu zweryfikowanie ile czasu obecnie potrzeba na znalezienie wolnego miejsca parkingowego. Zebranie tych danych pomoże oszacować,  w jak dużym stopniu wdrożenie systemu wykrywania wolnego miejsca parkingowego usprawnia proces parkowania.

Kierowcy z Limanowej mogą więc pobierać aplikację, która będzie zliczać, jak długo zajmuje zaparkowanie w mieście obecnie. Ściągnąć ją można pod tymi linkami:

Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sparkee.timer
iOS: https://apps.apple.com/us/app/sparkee-timer/id1489976955?ls=1

Dlaczego system inteligentnego parkowania jest tak przydatny?

System inteligentnego parkowania pozwoli kierowcom zaoszczędzić czas: szybko znajdować miejsca parkingowe, a jeśli to konieczne – błyskawicznie dokonać mobilnej płatności. Jeśli ktoś nie jest pewny, czy znajdzie miejsce parkingowe i rozważa pomiędzy zabraniem samochodu, a skorzystaniem z komunikacji miejskiej – może sprawdzić dostępność wolnych miejsc przed wyjściem z domu!

Z kolei z punktu widzenia właścicieli parkingów, czy miejskich, czy prywatnych – ułatwi zarządzanie parkingami. Właściciele prywatnych parkingów będą mogli dostarczyć kierowcom informacji o nich, w strefach miejskich urzędy zyskają możliwość łatwej weryfikacji, czy dokonano płatności i wychwytywania pojazdów parkujących w strefach niedozwolonych. System może też znacznie ułatwić ruch na parkingach, po których poruszają się setki pojazdów – na przykład przy dużych galeriach handlowych, lotniskach czy bardzo dużych zakładach pracy.

Nasz system został już wdrożony na pierwszych parkingach – a wkrótce rozpoczniemy szerzej zakrojone działania. Liczymy, że dzięki projektowi uda się poprawić bezpieczeństwo na drogach oraz dostarczyć kierowcom narzędzia, które stanie się dla nich przydatne w codziennym zmaganiu się ze znalezieniem wolnego miejsca parkingowego.

Andrzej Kukla

Product Owner


Brak komentarzy

Napisz komentarz