Oprogramowanie dla firm produkcyjnych - dlaczego warto je wdrożyć? > Blog Intellect
Wciśnij enter, aby wyszukać
Blog Intellect / Technologie  / Oprogramowanie dla firm produkcyjnych – dlaczego warto je wdrożyć?
Oprogramowanie dla firm produkcyjnych

Oprogramowanie dla firm produkcyjnych – dlaczego warto je wdrożyć?

Zarządzanie produkcją oraz inne procesy (związane np. z pracą magazynów czy sprzedażą) mogą zostać zoptymalizowane dzięki cyfryzacji. Co zyskują firmy produkcyjne, wprowadzając nowoczesne oprogramowanie oraz jakie rodzaje systemów są w nich najbardziej przydatne? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Oprogramowanie dla firm produkcyjnych

Dlaczego warto wdrożyć nowoczesne oprogramowanie w firmie produkcyjnej?

Najczęstsze powody, dla których firmy decydują się na cyfryzację, to chęć zwiększenia konkurencyjności na rynku, sprostania rosnącym oczekiwaniom klientów oraz usprawnienie procesów biznesowych. Firmy produkcyjne nie są pod tym względem wyjątkiem.

Stosowanie nowoczesnych rozwiązań IT w przedsiębiorstwach produkcyjnych staje się powoli standardem – utrzymanie klientów jest więc coraz trudniejsze bez wdrożenia wysokiej jakości oprogramowania. Optymalizacja procesów za pomocą systemów pozwala również na osiągnięcie celów biznesowych oraz zwiększenie zysków.

Co jednak konkretnie może umożliwić oprogramowanie dla firmy produkcyjnej? Między innymi:

  • Sprawne zarządzanie produkcją, dzięki systemom, wyposażonymi w opcje dedykowane firmom produkcyjnym, całościowe zarządzanie procesami produkcyjnymi staje się łatwiejsze i bardziej efektywne. Systemy mogą na przykład rejestrować wykonanie operacji, umożliwiać przydzielanie zadań i kontrolowanie ich wykonania i tak dalej.
  • Planowanie produkcji oraz sporządzanie harmonogramów, bo tworzenie harmonogramów w Excelu jest czasochłonne i mało efektywne. Planowanie produkcji z kolei, bez odpowiednich narzędzi i dokładnych danych, to trudny proces, często obarczony dużym ryzykiem błędu. Dobrze dobrane oprogramowanie znacznie przyspiesza te działania i daje większe szanse nie tylko na prawidłowe planowanie harmonogramów, ale także szybkie reagowanie na wszelkie opóźnienia.
  • Proste rozliczanie produkcji. Rozliczanie produkcji może stać się prostsze, a system może przy rozliczeniach i raportach finansowych brać pod uwagę takie czynniki, jak ceny ewidencyjne a rzeczywiste czy koszty pośrednie.
  • Kontrolę czasu pracy maszyn oraz ludzi. Może to przyspieszyć proces rozliczania pracowników, a także pozwolić na monitorowanie efektywności pracy.
  • Szybsze podejmowanie decyzji biznesowych. W systemach przechowywane są niezbędne dane, które ułatwiają podejmowanie decyzji. Na przykład – zbierając informacje o produkcji, sprzedaży, zyskach i zapytaniach sprzedażowych, można stwierdzić, że konieczne jest zwiększenie lub zmniejszenie produkcji konkretnego towaru.
  • Zwiększenie efektywności pracy magazynów. Rozwiązania IT mogą pozwalać na podgląd aktualnych stanów magazynowych, kontrolę zapotrzebowania, szybką inwentaryzację, sprawniejsze przyjmowanie i wydawanie towarów.
  • Usprawnienie obiegu dokumentów. Rozwiązania IT umożliwiają nie tylko digitalizację dokumentów, ale też ich szybsze wypełnianie, sprawne przekazywanie pomiędzy działami i łatwe wyszukiwanie potrzebnych plików. Systemy mogą mieć na przykład opcje wspólnej pracy na dokumencie, przydzielania mu statusów czy procedurę akceptacji (np. gdy dokument musi przejść przez ręce kilku osób i ostatecznie zostać zaakceptowany przez członków zarząd). Więcej o usprawnieniu obiegu dokumentów można przeczytać w naszym tekście: W jaki sposób usprawnić obieg dokumentów w firmie? Sprawdź, jak może pomóc w tym system dedykowany.
  • Zbieranie dane i ułatwiać analizy. Bieżący dostęp do danych i szybkie sporządzanie statystyk pozwala na przykład na tworzenie prognoz, co do kosztów produkcji, czasu trwania procesów czy decydowanie, które posunięcia biznesowe (np. zwiększenie produkcji konkretnych produktów) będą najbardziej opłacalne finansowo
  • Dbanie o park maszyn. Odnotowywanie awarii i napraw, przechowywanie pełnej dokumentacji maszyn, przypominanie o przeglądach. Na podstawie danych z systemu łatwiej też określić zapotrzebowanie – np. stwierdzić, które maszyny trzeba wymienić albo kiedy obecny sprzęt przestaje wystarczać.

Konkretne opcje, jakie będzie posiadał system, mający usprawnić działalność firmy produkcyjnej, powinny być dostosowane do jej potrzeb. Powyższe funkcje to jedynie przykłady – oprogramowanie do zarządzania produkcją powinno być dobierane tak, aby rozwiązywało problemy, jakie pojawiają się w danym przedsiębiorstwie.

Jakie oprogramowanie dla firm produkcyjnych wybrać?

Systemy MES

Jednym z podstawowych systemów, usprawniających pracę firm produkcyjnych, jest MES (ang. Manufacturing Execution System) MES pobiera informacje o realizacji zadań wprost ze stanowisk produkcyjnych albo z maszyn, albo od pracowników. Pozwala to między innymi na bieżące kontrolowanie sytuacji na produkcji, stałe monitorowanie prac oraz łatwiejsze rozliczanie z wykonania zadań.

MES może rejestrować przestoje, ich przyczyny, zbierać informacje o wadach towarów, monitorować wydajność pracy. Dzięki MES nadzorowanie działań staje się prostsze, podobnież jak planowanie harmonogramów i szybkie reagowanie na problemy. System MES może także posiadać pewne funkcje systemów WMS, APS czy być wzbogacony o elementy Business Intelligence – na przykład pozwalać na podgląd stanów magazynowych, ułatwiać tworzenie harmonogramów czy zbierać dane i umożliwiać szybkie przygotowywanie raportów.

Sam system MES często jednak nie jest w stanie usprawnić wszystkich firmowych procesów. Wiele firm produkcyjnych potrzebuje oprogramowania bardziej kompleksowego albo kilku systemów, dedykowanym różnym zadaniom.

Systemy WMS

Większość przedsiębiorstw tego posiada własne lub wynajmuje magazyny, stąd kolejnym systemem, często w nich stosowanych, jest WMS. Oprogramowanie typu WMS pozwala zarządzać magazynami – upraszcza rozlokowywanie towarów, ich przyjmowanie oraz wydawanie, a także umożliwia szybkie dokonanie inwentaryzacji oraz gromadzenie danych. To pozwala nie tylko zwiększyć efektywność pracy magazynierów, ale również śledzić sprzedaż towarów i bez problemu określić, które produkty sprzedają się najlepiej, czy których zaczyna brakować na magazynach. (Więcej na temat systemów WMS można przeczytać w naszym tekście: Program magazynowy – w jaki sposób system dedykowany może usprawnić zarządzanie magazynem?)

Systemy CRM

Żadna firma nie funkcjonuje w próżni. W przypadku firm produkcyjnych, model współpracy z kontrahentami bywa różny. Zdarzają się przedsiębiorstwa wytwarzające towary dla jednego, dużego klienta i takie, które tworzą oferty dla setek potencjalnych kupujących. Pomocny w obsłudze klientów może być system CRM (ang. customer relationship management), dostosowany do indywidualnych potrzeb firmy produkcyjnej.

System CRM pozwala między innymi na gromadzenie informacji o kliencie, tworzenia archiwum kontaktów, dokonywanie analiz oraz sprawniejsze przygotowywanie ofert – w tym dedykowanych dla konkretnych kontrahentów. Więcej na temat zadań systemów CRM można przeczytać w tekście Systemy CRM – jak usprawnić zarządzanie relacjami z klientami?

Oprogramowanie CMMS

Systemem przydatnym w firmie produkcyjnej może być CMMS (ang. Computerised Maintenance Management System). Usprawnia on zarządzanie maszynami – może np. wspierać planowanie przeglądów czy zakupów oraz rejestrować zdarzenia (jak awarie).

Systemy oprate o Business Intelligence

Warto wspomnieć także o systemach Business Intelligence. Pozwalają one na zbieranie informacji ze wszystkich dostępnych źródeł, a następnie bieżący podgląd danych i łatwe przygotowywanie na ich podstawie kompleksowych raportów. Te z kolei są podstawą do podejmowania bardziej świadomych decyzji biznesowych. Zarząd czy właściciel przedsiębiorstwa, dzięki dostępowi do pełnych danych, może szybciej decydować o przyszłości biznesu, opierając się o twarde informacje. Rozwiązania BI przydatne są w niemal każdej firmie, zwłaszcza dużej – w której funkcjonuje kilka działów i przetwarzane są duże ilości danych.

Oprogramowanie APS

Wreszcie – system APS (advanced planning and scheduling) – ułatwia tworzenie harmonogramów I wykonywanie nawet bardzo złożonych operacji planistycznych. Za jego pomocą tworzenie harmonogramów jest szybsze, można korzystać z takich opcji, jak współtworzenie harmonogramów w czasie rzeczywistym, tworzenie wizualizacji czy przygotowane już szablony – uwzględniające konkretną specyfikację (zasoby, maszyny, i tak dalej).

Integracja oprogramowania do produkcji z innymi systemami lub wybór oprogramowania ERP

W zależności od potrzeb, przedsiębiorstwo może zdecydować się na korzystanie z kilku różnych systemów – choć w takim wypadku warto zadbać o to, aby zostały ze sobą zintegrowane – albo sięgnięcia po zintegrowany system klasy ERP. Taki, które zostanie stworzony z myślą o wspieraniu wszystkich procesów firmowych – i zaoferuje potrzebne opcje wszystkich powyższych systemów.

Trudno wyrokować, która z możliwości jest tutaj lepsza. Część firm decyduje się na systemy ERP, mające pokryć sto procent potrzeb firmy, ponieważ użytkowanie jednego systemu gwarantuje spójność danych i umożliwia wypracowanie jednolitych procedur. Inne preferują posługiwanie się kilkoma systemami – uznając, że zróżnicowane potrzeby działów wymagają paru różnych rozwiązań.

Rozwiązanie gotowe czy dedykowane?

Na rynku istnieje dość szeroka oferta gotowych (pudełkowych) rozwiązań dla firm produkcyjnych. Są to systemy dostępne „od ręki”, z których można korzystać w zamian za opłatę abonamentową lub licencyjną. Alternatywą wobec nich są systemy dedykowane, czyli oprogramowanie powstające na zamówienie.

Którą z tych opcji wybrać? Jak w przypadku każdego systemu zależy to od indywidualnych potrzeb. Oprogramowanie gotowe ma tę zaletę, że można wdrożyć je niemal natychmiast i nie wymaga dużej, jednorazowej inwestycji. Co więcej, na rynku istnieje kilka rozbudowanych rozwiązań, dostosowanych specjalnie do firm z poszczególnych branży – co sprawia, że w wielu przypadkach pokrywają one w pełni zapotrzebowanie przedsiębiorstwa.

Z drugiej strony, oprogramowanie dedykowane daje znacznie większe możliwości. Między innymi: będzie posiadać dokładnie te opcje, których życzy sobie zlecający oraz może zostać maksymalnie dostosowane do procedur, obowiązujących w konkretniej firmie.

Zdarza się, że przedsiębiorstwa rezygnują z tańszych systemów pudełkowych i decydują się na oprogramowanie dedykowane, ponieważ te pierwsze nie sprawdzają się w stu procentach. Okazują się mało skalowalne, nie posiadają specyficznej opcji, ważnej w konkretnej firmie, albo ich obsługa wymagałaby zmiany przyzwyczajeń pracowników – co w ostatecznym rozrachunku okazuje się trudniejsze niż stworzenie nowego systemu, do tych przyzwyczajeń dostosowanego.

Dedykowane oprogramowanie dla firm produkcyjnych od Software House Intellect

W Software House Intellect tworzymy oprogramowanie dedykowane dla firm działających w różnych sektorach rynku – także przedsiębiorstw produkcyjnych. Działamy w duchu Agile, skupiając się na maksymalnych dopasowaniu ostatecznego produktu do potrzeb zamawiającego oraz na rozwiązaniu konkretnych problemów, z którymi borykają się pracownicy, klienci lub zarząd.

Wiemy, że każda firma jest wyjątkowa, zawsze więc w pierwszej kolejności staramy się poznać jej potrzeby, sposób działania, obowiązujące procedury i szybko zdiagnozować elementy, które mogą być przeszkodą w dalszym rozwoju. Chętnie dzielimy się z zamawiającym naszą wiedzą, a także proponujemy konkretne rozwiązania. Tworząc projekt IT ściśle współpracujemy z zamawiającym – na bieżąco omawiając postęp prac, ale także weryfikując założenia i w razie potrzeby wprowadzając zmiany w specyfikacji. Tak, by finalnie oddany produkt jak najlepiej posłużył firmie.

Mamy doświadczenie zarówno z rozbudowanymi systemami ERP, jak i projektami systemów CRM, obiegu dokumentów czy technologii BI.

Podsumowanie

Czy lepiej wybrać oprogramowanie dedykowane czy gotowe? To kwestia wymagań. Najlepiej sporządzić listę niezbędnych funkcji i problemów, które mają zostać rozwiązane dzięki systemowi. Następnie – zapoznać się z dostępnymi opcjami.

W wielu przypadkach rozwiązania pudełkowe można przetestować, korzystając na przykład z demo czy darmowe miesiąca próbnego. To pozwoli określić, czy potrzeby firmy nie są większe i aby zagwarantować pełną optymalizację procesów produkcyjnych oraz wesprzeć wszystkie działy w przedsiębiorstwie, konieczne nie będzie stworzenie systemu od zera. Istotne będą także takie kryteria, jak możliwość większej inwestycji oraz poczekania na dostarczenie gotowego projektu.

Potrzebujesz oprogramowania dedykowanego, które usprawni procesy produkcji i ułatwi pracę osób zatrudnionych w Twojej firmie? Skontaktuj się z nami! Porozmawiamy o Twoim pomyśle i potrzebach, a potem zaproponujemy Ci najlepsze rozwiązania i przedstawimy bezpłatnie wycenę.

Magdalena Kubasiewicz

Product Manager


Brak komentarzy

Napisz komentarz