Aplikacja wyszukująca miejsca parkingowe Sparkee - Blog Intellect
Wciśnij enter, aby wyszukać
Blog Intellect / Case study  / Aplikacja wyszukująca miejsca parkingowe? Tak, to już się dzieje! Kulisy realizacji projektu.   
Grafika tytułowa - aplikacja do parkowania

Aplikacja wyszukująca miejsca parkingowe? Tak, to już się dzieje! Kulisy realizacji projektu.   

Przypomnij sobie, ile razy jeździłeś tą samą trasą w centrum miasta, szukając miejsca parkingowego? 2,3,5? Wyobraź sobie, że w telefonie masz aplikację, która za pomocą jednego kliknięcia doprowadzi Cię do wolnego miejsca parkingowego idealnie dopasowanego do Twojego pojazdu. Brzmi obiecująco? Ale zacznijmy od początku…

Grafika tytułowa - aplikacja do parkowania

Czym tak naprawdę jest smart city, czyli inteligentne miasto?

Innowacyjne. Przyjazne. Ultranowoczesne. Smart city, czyli nowoczesne miasta wykorzystujące innowacyjną technologię, aby uczynić codzienne życie łatwiejszym. Brzmi jak marzenie albo scenariusz filmu science – fiction? Nic bardziej mylnego! Wizja komfortowego, bezpiecznego i ekonomicznego życia w miastach przyszłości znana na świecie i w Europie, zaczyna być wdrażana także w polskich miastach.

Idea miast inteligentnych pojawiła się wraz z postępem technologii komunikacyjnych w latach 90. Kolejne lata to gwałtowny rozwój technologii informatycznych i telekomunikacyjnych, w trakcie których wizja nowoczesnych miast zaczęła przybierać coraz bardziej realnych kształtów. Inteligentne miasto to przyjazna przestrzeń do życia i pracy, w którym dba się jego zrównoważony rozwój, mając na uwadze troskę o środowisko naturalne. To także miasto, które wykorzystuje osiągnięcia technologiczne, aby zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo, z wysoko rozwiniętą infrastrukturą oraz sprawnym systemem zarządzania. Po prostu, miejsce, w którym żyje się łatwiej.

Rozwój miast to rosnący problem parkingowy

Wg ONZ do roku 2050 aż 66% światowej populacji będzie mieszkać w miastach (w 2014 r. było to 54%). Wraz z rozwojem miast i wzrostem zamożności społeczeństw rośnie też wskaźnik motoryzacji (w Polsce wg danych GUS w Katowicach, w latach 2004-2014 wzrósł o od 4 do 10%, z roku na rok do 520 pojazdów na 1000 mieszkańców), co sprawia, że miasta nie potrafią już obsłużyć ruchu samochodowego na dotychczasowych zasadach. Wg danych BDL GUS w roku 2016 zarejestrowano w Polsce ponad 486 tys. nowych pojazdów, w tym 418 tys. aut osobowych. Było to o niemal 70 tys. więcej niż w 2015 i o 127 tys. więcej niż w 2014r. w I kwartale 2017 roku zarejestrowano już 144 tys. pojazdów, tj. o 23 tys. więcej niż w I kw. roku 2016.

Korek samochodów w mieście

Generuje to ogromne problemy, takie jak uciążliwe korki czy kłopot ze znalezieniem wolnego miejsca parkingowego. Wg badań szacuje się, że aż od 20% do 35% pojazdów będących w ruchu ulicznym to pojazdy szukające parkingu, a kierowca może spędzić na poszukiwaniu miejsca parkingowego nawet do pół godziny!

Problem ze znalezieniem miejsca parkingowego to także poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Zgodnie z analizami w Warszawie spaliny są przyczyną 63 proc. zanieczyszczeń powietrza, w Krakowie odpowiadają za zanieczyszczenia w około 1/3. Podczas poszukiwania miejsca do zaparkowania samochody emitują ogromną ilość spalin i pyłów, negatywnie wpływających na nasze zdrowie.

Trudno wyobrazić sobie nowoczesne i inteligentne miasta, które nie miałyby antidotum na ten poważny i niestety ciągle rosnący problem parkingowy. Czyli w skrócie systemu, który umożliwiałby kierowcy znalezienie wolnego miejsca postojowego, a cały proces poszukiwania byłby nie tylko skuteczny, ale również prosty, przyjazny i intuicyjny.

Sparkee – projekt, dzięki któremu znajdziesz miejsce parkingowe jednym kliknięciem

W Intellect uważnie śledzimy rozwój idei smart city. Doskonale czujemy koncepcję Internetu rzeczy, dlatego postawiliśmy sobie wyzwanie, aby rozwiązać problem znalezienia miejsc parkingowych w przestrzeni miejskiej. Antidotum jest opracowanie inteligentnego systemu, który pozwoli na wykrywanie wolnych miejsc parkingowych w czasie rzeczywistym.

Inteligentne miasto
Sparkee, bo o nim mowa, to kompleksowy system do wyszukiwania miejsc parkingowych, a jego realizacja to ogromne przedsięwzięcie i spore wyzwanie dla naszego zespołu. Jest to projekt badawczo – rozwojowy, na który uzyskaliśmy dofinansowanie w wysokości 3 706 509 zł pochodzące ze środków NCBiR w ramach Programu Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014-2020.

Praca nad projektem podzielona jest na 3 etapy. Obecnie jesteśmy w trakcie pierwszego etapu, podczas którego prowadzimy prace badawcze.

Sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, sieci neuronowe – czyli serce technologiczne projektu

Na czym dokładnie polega działanie systemu? Bazuje on na nowoczesnych metodach obliczeniowych, takich jak sztuczna inteligencja czy uczenie maszynowe, dzięki czemu system sam zidentyfikuje wolne miejsce parkingowe – wszystko bez interwencji człowieka!

Infografika - schemat działania aplikacji Sparkee

Hybrydowy sposób detekcji wolnych miejsc realizowany jest poprzez analizę obrazu z kamer. Inteligentny system potrafi rozpoznać samochody na obrazie oraz ocenić odległość pomiędzy nimi.

Stało się to możliwe dzięki wykorzystaniu uczenia maszynowego. W jaki sposób wyglądał proces nauki? Do sieci neuronowej regularnie dostarczane były zdjęcia z parkingu. Na ich podstawie algorytm sam nauczył się, co jest wolnym miejscem parkingowym, a co nie. Co więcej, algorytm potrafi określić położenie danego pojazdu, a także odległości pomiędzy samochodami znajdującymi się na parkingu, wskazując tym samym czy dany pojazd zmieści się na miejscu parkingowym.

Opierając się na danych pochodzących z monitoringów (obraz z kamer), algorytm odróżnia wolne miejsce parkingowe od zajętego. Potrafi wskazać miejsce postojowe idealnie dopasowane do gabarytów danego pojazdu oraz te, przeznaczone wyłącznie dla osób niepełnosprawnych.  Algorytm również bezbłędnie rozpoznaje, co nie jest miejscem parkingowym, czyli np. chodnik lub fragment jezdni.

Uzyskane w ten sposób dane, przetwarzane są na przekazywaną w czasie rzeczywistym informację o dostępności wolnych miejsc parkingowych wraz ze szczegółowymi danymi dotyczącymi tych miejsc.

Widok z aplikacji testowej, system działa na różnych obrazkach

Wizualizacja parkingu wraz ze statusem wolnych miejsc Wynik wykrywania na obrazkuOpracowany przez nas system, może korzystać z danych pochodzących z istniejących systemów monitoringu. Może także integrować dane pochodzące z innych źródeł, np. parkingów wyposażonych w czujniki lub z innych systemów.

Jaką wartość wniesie Sparkee w rozwój miast inteligentnych?

Aplikacja Sparkee będzie pierwszym tego typu rozwiązaniem w Polsce przeznaczonym do codziennego użytku. Znajdzie ona zastosowanie w przestrzeniach publicznych, w miastach, parkingach przysklepowych oraz innych lokalizacjach, w których występują problemy ze znalezieniem wolnego miejsca parkingowego.

Aplikacja do parkowaniaMiasta korzystające z usługi inteligentnego parkowania będą mogły gromadzić cenną wiedzę o ruchu ulicznym, a następnie ją wykorzystywać, np. do planowania i koordynacji transportu miejskiego.

Użytkownicy za pomocą jednego kliknięcia będą mogli zobaczyć najbliższe miejsce parkingowe lub wybrać na mapie miejsce w interesującej ich lokalizacji.

Infografika - szukanie wolnego miejsca do zaparkowania

Nad czym obecnie pracujemy?

Nad wspomnianą analizą obrazów, w ramach której prowadzimy testy poszczególnych komponentów systemu. Badamy możliwości implementacji własnego oprogramowania w hardware kamer, prowadzimy testy środowiska informatycznego, sprawdzamy wydajność sprzętu i testujemy opracowane algorytmy.

Postęp uczenia algorytmu

Warto zaznaczyć, że nad projektem pracuje na co dzień zespół naszych najlepszych specjalistów – programistów, testerów, UX designerów, grafików i product managerów Intellect, jak i techników Navifleet, odpowiedzialnych za dobór i instalację niezawodnego sprzętu. W przedsięwzięciu biorą udział także specjaliści akademiccy, którzy wspierają nas w zakresie opracowania algorytmu analizy obrazu i detekcji wolnych miejsc parkingowych.

Co jeszcze przed nami?

System inteligentnego parkowania wykorzystujący sztuczną inteligencję to solidny fundament pod prawdziwe smart city. W związku z tym czeka nas jeszcze sporo pracy związanej z realizacją kolejnych dwóch etapów. W ramach tych działań planujemy opracowanie wersji laboratoryjnej wizyjnego systemu analizy dostępności miejsc parkingowych, integrację komponentów hardwarowych i softwarowych, a następnie poddanie systemu testom na firmowym parkingu.  Pod koniec roku system będzie testowany w wybranym mieście i udostępniony użytkownikom.

Do tematu na pewno wrócimy, gdyż wierzymy, że inwestycja w rozwój miast w wersji ‘smart’ jest naszą przyszłością i wiąże się z wymiernymi korzyściami dla mieszkańców, którym będzie żyło się po prostu lepiej, łatwiej i wygodniej.

Anna Kaleta

Product Manager

Andrzej Kukla

Product Owner


Brak komentarzy

Napisz komentarz