TRENDY IT – co przyniósł rok 2020 i czego się spodziewać w 2021? > Blog Intellect
Wciśnij enter, aby wyszukać
Blog Intellect / Biznes  / TRENDY IT – co przyniósł rok 2020 i czego się spodziewać w 2021?
trendy IT

TRENDY IT – co przyniósł rok 2020 i czego się spodziewać w 2021?

Rok 2020 był czasem trudnym dla światowej gospodarki. Sytuacja pandemiczna odbiła się niemal na wszystkich branżach, zmuszając firmy do szukania nowych rozwiązań i modyfikacji stylu pracy. Zmiany nie ominęły także sektora IT, który – dodatkowo – nieustannie od lat, ulega dynamicznym przeobrażeniom i stale się rozwija. Co przyniósł rok 2020 i czego możemy spodziewać się w 2021?

trendy IT

Przechodzimy na home office!

Pierwszy, bardzo wyraźny trend 2020 roku, to odejście w kierunku pracy zdalnej. W branży IT możliwość korzystania z „home office” nie jest zwyczajem nowym, do tej pory jednak w wielu firmach dotyczyła głównie programistów. Co ciekawe – o ile w wielu branżach praca zdalna okazała się problematyczna, o tyle niejedna firma IT odnotowała wręcz wzrost efektywności pracowników.

W naszej branży już od jakiegoś czasu praca zdalna cieszyła się popularnością, lecz był to zwyczaj dotyczący przede wszystkim programistów. Przez to, co się dzieje w tym roku, wydaje mi się, że wiele firm całkowicie zrezygnuje z biur stacjonarnych, a przynajmniej ograniczy ich powierzchnię. Niektóre firmy już to zrobiły i wydaje się, że ten trend się utrzyma również w 2021 roku. – komentuje  Damian Marszałek, Senior Back End Developer.

Czy to oznacza, że praca zdalna w pełnym wymiarze godzin stanie się „normą”? Niekoniecznie – ale mnóstwo firm, zwłaszcza z branży IT, w tej wymuszonej zmianie stylu pracy odkryła szansę na zmniejszenie kosztów działalności. Wielu pracowników ceni sobie możliwość pracy z domu. Dla niektórych taka zmiana oznacza też większą efektywność..

Dodatkowa korzyść dla firm? Masowa praca zdalna umożliwia zmniejszenie powierzchni biurowych – i tym samym redukcję opłat. Rok 2020 wpłynął więc (zapewne długoterminowo) na styl pracy w branży IT, przyspieszając już wcześniej zauważalną tendencję.

Cyfryzacja firm – sięgnij po nowe rozwiązania, zanim zrobi to konkurencja!

Zwrot w kierunku pracy zdalnej wpłynął na branżę IT także w pośredni sposób – sprowadzających do przedsiębiorstw programistycznych nowych klientów.. Firmy z różnych sektorów, które do tej pory wzbraniały się przed cyfryzacją, w związku z pandemią były zmuszone do szukania nowych możliwości. To z kolei wymagało wprowadzenia rozwiązań takich jak komunikatory czy systemy, usprawniające pracę zdalną. Sklepy czy lokalne (np. gastronomiczne) chętniej zaczęły też oferować zakupy online. Dla wielu firm cyfryzacja stała się sposobem na uodpornienie – przynajmniej częściowe – na efekty pandemii. W efekcie do wielu Software House’ów “wpadły” nowe projekty, związane z poszukiwaniem przez ich klientów nowych rozwiązań w dobie pandemii.

Przez obecną sytuację prężnie rozwija się sektor e-commerce. Wiele firm zaczęło też działać zdalnie i potrzebuje do tego nowych rozwiązań, zwłaszcza chmurowych. Moim zdaniem ten aspekt był bardzo widocznym trendem w IT w 2020 roku.- podkreśla Hubert Krzysztofiak, Regular PHP Developer.

W 2021 możemy spodziewać się kontynuacji tych trendów. Dlaczego? Po pierwsze, rozwiązania IT stały się popularniejsze, a skoro ma je konkurencja – prawdopodobnie zechcą je mieć  kolejne firmy. Pandemia zmienia także zwyczaje konsumentów i pracowników. Tego procesu nie da się już cofnąć, a to oznacza m.in. wzrost popularności zakupów online i oczekiwań klietów.

Technologie mobilne – Flutter i React Native zyskują na popularności!

O popularności rozwiązań mobilnych chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Wystarczy rozejrzeć się w metrze i tramwaju – i policzyć, ile osób wokół wpatruje się w ekrany smartfonów czy tabletów. Przeglądamy strony internetowe za pomocą smartfonów, gramy na telefonach w gry online , słuchamy muzyki i oglądamy filmy w aplikacjach. Mobilnie dokonujemy zakupów, a nawet… pracujemy. Przez to coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na tworzenie aplikacji.

W 2020 ta tendencja nie osłabła.. Ba, pandemia wręcz skłoniła wiele firm do tworzenia albo rozbudowy aplikacji – czy to firmowych, czy przeznaczonych dla konsumentów. Szczególnie chętnie sięgano po rozwiązania “cross platform development” – umożliwiające szybsze stworzenie aplikacji działającej i na iOS, i na Androidzie.

Dużą popularnością cieszą się aplikacje mobilne i myślę, że trend ten utrzyma się w 2021r. Wiele firm przechodzi do online’u i decyduje się na tworzenie aplikacji mobilnej, która ułatwi pracę. Pytanie – w jakiej technologii stworzyć taką aplikację? 2020 zdecydowanie pokazał, że coraz większą popularnością cieszą się rozwiązania cross-platform development. Główną zaletą takich aplikacji jest oszczędność czasu, ponieważ w 85% piszemy tylko jedną wersję kodu aplikacji – niezależnie od tego, czy jest tworzona na iOS czy Android. Obecnie wiodącymi technologiami w tej dziedzinie są Flutter stworzony w 2018 przez Google’a, oraz React Native stworzony w 2015 przez Facebook’a.- dodaje Sławomir Król, Senior Full Stack Developer.

Popularne technologie, czyli co jeszcze słychać w programowaniu?

Samo mobile to jednak nie wszystko. Jakie inne technologie w zakresie tworzenia frontendu i backendu cieszyły się szczególną popularnością w 2020? Jakich tendencji można spodziewać się w 2021?

Jedną z najważniejszych zmian jest pojawienie się pod koniec 2020 nowej wersji PHP. Ten język programowania wciąż cieszy się ogromną popularnością, a przejście z wersji 7 na 8 ułatwia pracę programistów.

Z końcem listopada na rynek weszła 8 wersja PHP, która stawia duży krok naprzód dla tego języka. W końcu m.in. pojawia się w nim długo wyczekiwany kompilator JIT (Just In Time), którego zadaniem jest kompilacja skryptu do kodu maszynowego tuż przed wykonaniem danego fragmentu kodu. To, przynajmniej w teorii, ma zwiększyć wydajność tego języka.. – mówi Marcin Blacharczyk, Head of IT.

Kompilacja JIT w praktyce oznacza wykorzystanie maszyny wirtualnej do kodu bajtowego – dopiero ona dokonuje dalszej kompilacji na kod maszynowy. Największa korzyść w stosunku do standardowej kompilacji to brak konieczności kompilowania i wykonywania nieużywanych bloków kodu. Dopiero wywołanie konkretnej funkcji powoduje kompilację fragmentu kodu. Dzięki temu jeśli dana funkcja nie jest używana, oszczędzamy czas i cenne zasoby. 

Pośród nowości, jakie wprowadził PHP 8, jako najciekawsze można wymienić operator nullsafe oraz możliwość nazwania argumentów, co pozwala na przekazywanie wartości do funkcji przez nazwę, a nie ich kolejność. Kolejnym usprawnieniem jest swoiste odświeżenie funkcji switch. Match umożliwia szybszy zapis oraz nie wymaga funkcji brake, używa ścisłego porównywania typów. – uzupełnia Damian Marszałek, Senior Back End Developer.

PHP to język cieszący się nieprzerwaną popularnością i wciąż ewoluujący. Nie oznacza to jednak, że w tym przypadku król jest tylko jeden. Nasi programiści zaobserwowali, że na popularności zyskuje także Typescript. Śledząc podcasty, blogi branżowe oraz na podstawie własnych doświadczeń nasi programiści stwierdzają, że ten język – choć powstałych ładnych parę lat temu, bo w 2012 roku – jest coraz chętniej używany przez programistów. Z czego to wynika?

W przypadku małych projektów, gdzie developer skupia się na wykonaniu animacji czy dopracowaniu wyglądu, prawdopodobnie użyjemy natywnego JavaScriptu. Jeżeli jednak mamy do czynienia z bardziej złożoną aplikacją, warto użyć właśnie Typescript. Przede wszystkim dlatego, że daje on nam typowanie statyczne,wyszukiwanie błędów w czasie kompilacji kodu, a nie podczas runtime’u (czyli kiedy już uruchamiamy kod w przeglądarce konsoli, by sprawdzić działanie skryptu). Daje to wymierne korzyści – między innymi oszczędność czasu, który normalnie programista musiałby poświęcić na szukanie błędów w aplikacji. Dzięki Typescript jesteśmy w stanie je wyłapać na etapie kompilacji. Dodatkowo, Typescript jest kompatybilny z najpopularniejszymi bibliotekami i frameworkami JavaScriptowymi: React, Vue oraz Angular który jest napisany w Typescript – komentuje Kamil Czech, Regular Frontend Developer.

Z kolei Damian Marszałek wspomina o frameworkach Symfony i Laravel:

Kolejnym wciąż popularnym frameworkiem jest Symfony Framework oparty o architekturę MVC oraz oferujący mapowanie obiektowo relacyjne przy użyciu Doctrine ORM. Swoją popularność zawdzięcza szerokiej gamie komponentów wielokrotnego użytku które można bezpośrednio używać w dowolnym projekcie PHP.

Najbardziej popularny w 2020 pozostaje jednak Laravel, wydany w 2011r przez Taylora Otwella. Od czasu premiery stał się rozbudowaną i dojrzałą platformą z milionami instalacji. Laravel to framework, który opiera się na architekturze MVC oraz posiada swój własny język szablonów o nazwie blade, który znacznie usprawnia budowę HTML. Coraz szerszy rozwój AWS (Amazon Web Services) lub innych dostawców chmury, nie jest wyzwaniem dla Laravela, który dzięki Laravel Forge oraz Laravel Envoyer może w łatwy sposób wdrożyć ich obsługę.

Wykres - popularność Symfony i Laravel

wykres. GitHub star history stan na (17.10.2020)

 

Jakie jeszcze trendy możemy wskazać? W zakresie frontedunu można zaobserwować między innymi także odchodzenie od biblioteki jQuery. Na rynek trafiają również kolejne aplikacje SPA.

W roku 2020 można zauważyć, że nowo powstające aplikacje coraz rzadziej korzystają z popularnej niegdyś biblioteki jQuery. Ustępuje ona powoli miejsca czystej wersji języka JavaScript. Kolejny trend, to rosnąca popularność aplikacji SPA (Single Plage Apllication), które są szybkie i przyjazne w działaniu. Przy tworzeniu projektów tego typu w 2020 najpopularniejszymi frameworkami były React, Vue oraz Angular. Rozwój społeczności wokół tych technologii wskazuje na to, że w 2021 wciąż będą wiodącymi rozwiązaniami przy realizacji aplikacji typu SPA – Sławomir Król, Senior Full Stack Developer.

Podsumowanie

Rok 2020 upłynął pod znakiem rozwoju technologii popularnych już dotychczas oraz zmian związanych z globalną pandemią. Co przyniesie 2021? Zdaniem naszych programistów – przede wszystkim kontynuację trendów, jakie mogliśmy zaobserwować w ostatnich miesiącach. Przede wszystkim: wkraczanie na rynek nowych aplikacji, wzrost popularności technologii, po które programiści chętnie sięgali w 2020 oraz poszukiwanie przez firmy wsparcia IT związanego ze zmianą sposobu pracy i zwyczajów konsumentów podczas pandemii.

Magdalena Kubasiewicz

Product Manager


Brak komentarzy

Napisz komentarz