Jak nie dać się oszukać podczas realizacji projektu IT? > Blog Intellect
Wciśnij enter, aby wyszukać
Blog Intellect / Biznes  / Jak nie dać się oszukać podczas realizacji projektu IT?
Wdrożenie IT

Jak nie dać się oszukać podczas realizacji projektu IT?

Chcesz zlecić stworzenie oprogramowania dedykowanego? Zastanawiasz się, czy w ostatecznym rozrachunku nie wydasz dużej sumy na produkt, który nie tylko nie spełni twoich oczekiwań, ale okaże się zupełnie nieprzydatny? Nie masz pewności, czy Software House, z którym chcesz rozpocząć współpracę ma odpowiednie kompetencje, choć zapewnia o tym sprzedawca? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy realizacji projektu IT.

 

Wdrożenie IT

8 sygnałów, które powinny Cię zaniepokoić

Współpraca z Software House zawsze wymaga pewnej dozy zaufania. Istnieją jednak pewne przesłanki, które sugerują, że nadmierna wiara w kompetencje firmy IT będzie błędem. Co powinno wzbudzić zaniepokojenie?


  1. Brak wywiadu dotyczącego potrzeb, oczekiwań i procesów firmowych

Dostarczyłeś brief? Na jego podstawie przeprowadzono wycenę, przygotowano umowę, a programiści są gotowi, by startować z realizacją projektu? Oto moment, by zastanowić się, czy na pewno produkt, który otrzymasz, będzie tym, którego potrzebujesz.

Nawet najbardziej szczegółowy i klarowny brief rzadko dostarcza wszystkich informacji, jakich SH potrzebuje, aby stworzyć naprawdę dobre oprogramowanie. Rozwiązania IT „szyte na miarę” powinny od początku do końca powstawać w oparciu o potrzeby i procesy konkretnej firmy. Na etapie ustalania szczegółów powinny więc pojawić się kolejne pytania – o Twoje oczekiwania, o sposób działania firmy, o to, co chcesz dokładnie osiągnąć, jaka jest grupa docelowa produktu. Rozwiązanie dedykowane nie będzie w pełni wspierać firmy, jeśli twórcy produktu nie zebrali o niej informacji.


  1. Brak sugestii i wątpliwości

Zlecasz stworzenie zaawansowanego systemu, który usprawni procesy biznesowe? Wykonawca nie ma żadnych dodatkowych pytań? Nie zgłasza własnych pomysłów i sugestii? Nie poddaje niektórych rozwiązań pod dodatkową dyskusję? To kolejna oznaka, że coś nie wygląda tak, jak powinno.

Zapewne doskonale wiesz, czego potrzebujesz – dobrze znasz Twój biznes i problemy, z jakimi się borykasz. Firma programistyczna jednak działa na rynku usług IT: zna najnowsze dostępne technologie, realizowała zróżnicowane projekty, wie, jak wdrożenia wyglądają w praktyce. Powinna wykorzystać swoje doświadczenia, by upewnić się, że otrzymasz produkt jak najwyższej jakości. Jeżeli ze strony firmy IT nie wychodzą żadne sugestie ani wątpliwości, nie pojawiają się propozycje modyfikacji, warto uważniej przyjrzeć się jej kompetencjom.


  1. Brak wsparcia przy rozwoju pomysłu

W niektórych przypadkach klienci poszukują firmy, która nie tylko przygotuje produkt, ale będzie także świadczyć wsparcie konsultacyjne przy udoskonalaniu pomysłu. Dobry Software House, który świadczy takie usługi, powinien nie tylko zebrać informacje o Twojej firmie i jej potrzebach, ale w razie potrzeby zasugerować także wykonanie dodatkowych badań. Przykład? Załóżmy, że zlecasz stworzenie aplikacji dla Twoich klientów, która zastąpi dotychczas stosowane rozwiązanie. W takiej sytuacji należy przeprowadzić badania pośród docelowych użytkowników aplikacji. Spytać ich, jakie opcje są dla nich najważniejsze, co uważają za największe wady i zalety obecnie używanej aplikacji, w jakich celach korzystają z niej przede wszystkim. Software House, promujący się jako konsultant, powinien doradzić Ci, w jaki sposób za pomocą badań można udoskonalić pomysł – oraz jak takie badania przeprowadzić.


  1. Brak jasnych zasad współpracy i kontaktu

Kto jest osobą kontaktową? W jaki sposób mają być zgłaszane poprawki? W jakim czasie powinieneś udzielić feedbacku pracownikom? Jak często będą odbywały się spotkania, dotyczące realizacji kolejnych etapów prac? Wedle jakich zasad ma przebiegać współpraca? Jak będzie wyglądało zdawanie relacji z postępów?

Nie znasz odpowiedzi na te pytania? Pora jak najszybciej zadać je firmie, z którą współpracujesz.


  1. Brak wyjaśnień pojęć i metod pracy

Scrum, Agile, Waterfall, integracja z API, wykorzystanie machine learning… Przedstawiciele firmy IT chętnie posługują się takimi pojęciami – Ty zaś nie wiesz, co znaczą i nie możesz uzyskać wyjaśnień? Nikt nie tłumaczy, jak przebiega proces realizacji projektu w firmie? Nie wiesz, jakie dokładnie technologie – i dlaczego – zostały wybrane przez programistów? Może to świadczyć, że w organizacji Twojego partnera komunikacja i obsługa klienta nie wyglądają w pełni tak, jak powinny.

Transparentność jest ważna we współpracy z Software House, a jeśli ten dostarcza Tobie i Twoim pracownikom dodatkowej wiedzy – to wartość dodatnia, wyniesiona z realizacji projektu.


  1. Bardzo niska cena rozbudowanego projektu

Wysłałeś zapytania ofertowe do kilku firm IT – a wycena jednej z nich jest dużo niższa niż w przypadku pozostałych? Padają obietnice szybkiego stworzenia kompleksowego oprogramowania, skrojonego dokładnie na miarę Twoich potrzeb, w bardzo atrakcyjnej cenie? To moment, w którym powinna zapalić się czerwona lampka – i należy dokładniej prześwietlić firmę oferującą pełnowartościowy projekt w zamian za niską opłatę.

W branży IT płacisz za jakość i pracę specjalistów. „Szybko, tanio, dobrze” – najczęściej z tych trzech rzeczy można wybrać jedynie dwa. Dlatego jeśli wycena jakiejś firmy jest bardzo niska w porównaniu z innymi, warto dokładnie prześwietlić jej ofertę. Czy na pewno tworzy rozwiązania dedykowane od podstaw? Czy nie jest tzw. „firmą – krzakiem”? Czy w ewentualnej umowie nie pojawiają się żadne haczyki? Być może trafiłeś na firmę, która oferuje usługi w bardzo korzystnej cenie, ale w takich przypadkach dobrze zachować czujność.


  1. Firma nie ma czym się pochwalić

Dotychczasowe realizacje firmy można zweryfikować jeszcze przed podjęciem współpracy. Zwrócenie na to uwagi pomaga w uniknięciu późniejszych problemów. (Więcej na temat kryteriów, którymi warto się kierować przy wybieraniu firmy programistycznej, można przeczytać w naszym tekście: „W jaki sposób wybrać Software House?”.)

Firma nie ma żadnych robiących wrażenie realizacji? Dział „case study” na jej blogu świeci pustkami? Portfolio nie istnieje? Na stronie nie da się odnaleźć żadnych informacji o dotychczasowych klientach? Gdy dopytujesz sprzedawców o doświadczenie SH, udzielają mało konkretnych odpowiedzi? Oczywiście, istnieje możliwość, że klienci zobowiązali firmę do poufności. Jeżeli jednak nie możesz uzyskać nawet ogólnych informacji o tym, jakie projekty dotąd realizowano – warto się zastanowić, czy Software House na pewno sprosta realizacji Twojego projektu.

  1. Problemy we współpracy z programistami

Na końcowy sukces projektu składa się praca wielu osób – m.in. specjalistów czy accountów. Sam rdzeń oprogramowania tworzą jednak programiści – i w dużej mierze to od nich zależy, czy produkt będzie niezawodny i dostosowany do potrzeb klienta.

Co powinno cię zaniepokoić, jeśli chodzi o pracę programistów? Jeśli firma nie zdradza, ilu ich zatrudnia, nie wiesz, kto pracuje nad twoim projektem, nie możesz otrzymać żadnych informacji o  deweloperach – to już niepokojące oznaki. „Czerwonym światłem” powinny być też pewne zachowania programistów. Posługiwanie się wyłącznie technicznym żargonem, niedopytywanie o szczegóły, nieproponowanie alternatywnych rozwiązań. O tym, że coś jest nie tak, może świadczyć także wyznaczanie zbyt odległych „kamieni milowych” projektu i brak kontaktu pomiędzy nimi. 

 

Wydatek na nowoczesne oprogramowanie dla firmy to inwestycja w jej rozwój, usprawnienie procesów wewnętrznych oraz zwiększenie jakości świadczonych usług. Działa to w ten sposób jednak tylko wtedy, gdy dostarczony produkt jest naprawdę wysokiej jakości. Dlatego warto wybrać do jego stworzenia firmę IT, co do której kompetencji i doświadczenia nie mamy żadnych wątpliwości.

Magdalena Kubasiewicz

Product Manager


Brak komentarzy

Napisz komentarz