System wyszukujący wolne miejsca parkingowe. Wkraczamy w II etap, czyli testujemy go na firmowym parkingu. > Blog Intellect
Wciśnij enter, aby wyszukać
Blog Intellect / Case study  / System wyszukujący wolne miejsca parkingowe. Wkraczamy w II etap, czyli testujemy go na firmowym parkingu.
system do parkowania place2park

System wyszukujący wolne miejsca parkingowe. Wkraczamy w II etap, czyli testujemy go na firmowym parkingu.

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o systemie wyszukującym wolne miejsca parkingowe, nad którym intensywnie pracujemy od wielu miesięcy. Obecnie rozpoczęliśmy II etap projektu,  czyli uruchomienie systemu w ramach testów, które odbywają się … na naszym firmowym parkingu w Limanowej!

system do parkowania place2park

Krótkie przypomnienie – czyli kilka słów o projekcie

System to inteligentne rozwiązanie, które pozwala na wykrywanie wolnych miejsc parkingowych w czasie rzeczywistym, na podstawie obrazu z kamer. Platforma bazuje na zaawansowanych technologicznie metodach obliczeniowych, takich jak sztuczna inteligencja czy uczenie maszynowe.

Co zrobiliśmy do tej pory?

Do tej pory – czyli podczas etapu pierwszego – przeprowadziliśmy prace badawcze, opracowaliśmy elementy systemu analizy dostępności miejsc parkingowych, a także dokonaliśmy integracji komponentów hardwarowych i softwarowych.

Etap II, czyli testy laboratoryjne na firmowym parkingu

Etap, w którym obecnie się znajdujemy ma na celu uruchomienie działającego systemu w warunkach laboratoryjnych – czyli na naszym firmowym parkingu. Jest to naturalny krok przed uruchomieniem systemu w przestrzeni miejskiej.

Parking laboratoryjny składa się z dwóch części. W pierwszej z nich wyznaczone są miejsca parkingowe, w których pojazdy mogą się zatrzymać. Natomiast w drugiej, miejsca postojowe nie są określone, w związku z czym pojazdy mogą zatrzymywać się w dowolnym miejscu. Parking ten został wykorzystany do detekcji miejsc postojowych z liczeniem odległości oraz wielkości pojazdów.

widok na parking intellect

Parking testowy monitorowany jest przez zestaw kamer, umieszczonych pod różnym kątem oraz w różnej odległości od miejsc parkingowych, dzięki czemu możemy testować jakość wykrywalności, w zależności od ich ustawienia.

kamery na parkingu

Kamery przesyłają obraz do serwera centralnego za pomocą WiFi lub łącza Ethernet.

panel systemu place2park

W sytuacji, gdy nie ma możliwości przesłania obrazu do serwera centralnego np. z powodu braku dostępu do Internetu – alternatywną jest ParkingBox – czyli mobilny zestaw urządzeń, instalowany na zewnątrz na parkingu.  Obraz z kamer analizowany jest w ParkingBoxie, który za pomocą GSM lub Internetu wysyła do serwera centralnego metadane informujące o statusie danego miejsca parkingowego – a tym samym informuje czy jest ono wolne czy zajęte.

parkingbox

Aby móc przeprowadzić testy systemu, niezbędne było stworzenie intuicyjnej w obsłudze aplikacji mobilnej (Android i IOS). Użytkownik za pomocą aplikacji lub strony internetowej może w czasie rzeczywistym sprawdzić, czy w pożądanej lokalizacji są wolne miejsca parkingowe. Aplikacja ma także szereg przydatnych funkcji, jak np. przycisk „szybkie parkowanie”, który wyszukuje wolne miejsca parkingowe, w promieniu 1 km od miejsca, w którym się znajdujemy.

Każdy użytkownik może w ramach aplikacji założyć swoje konto, np. rejestrując się przez Facebooka, zapisać ulubione parkingi oraz określić wymiary auta, którym się porusza, co pozwala na idealne dopasowanie miejsc parkingowych do posiadanego pojazdu.

Bardzo przydatną funkcją dla osób posiadających uprawnienia do parkowania na miejscach dla niepełnosprawnych jest dedykowany filtr pokazujący miejsca parkingowe tylko z takim przeznaczeniem. Pozostali kierowcy nie widzą tych miejsc, dzięki czemu informacja ta trafia wyłącznie do osób rzeczywiście potrzebujących z nich skorzystać.

Co jeszcze przed nami?

Przed nami ostatni, czyli III etap realizacji projektu, w trakcie którego zostaną przeprowadzone badania w naturalnym środowisku pracy systemu tj. na parkingach miejskich w Limanowej. Od kilku miesięcy nasz zespół intensywnie pracuje, aby już wkrótce mieszkańcy mogli bez trudu znaleźć wolne miejsce parkingowe, w interesującej ich lokalizacji, a tym samym przekonać się, jak nasza aplikacja usprawnia codzienne poruszanie się po mieście. Do tematu powrócimy już niedługo!

Anna Kaleta

Product Manager

Andrzej Kukla

Product Owner


Brak komentarzy

Napisz komentarz