Jak wygląda tworzenie strony przez agencję interaktywną? > Blog Agencji Intellect
Wciśnij enter, aby wyszukać
Blog Agencji Intellect / Strony www  / Jak wygląda tworzenie strony przez agencję interaktywną?

Jak wygląda tworzenie strony przez agencję interaktywną?

Planujesz zlecić stworzenie strony www? Zastanawiasz się, czym wyróżni się strona przygotowana przez agencję interaktywną? Przede wszystkim, będzie nie tylko atrakcyjna wizualnie i użyteczna dla internautów, ale też stworzona z myślą o wspieraniu długofalowej strategii marketingu internetowego. Cechy charakterystyczne agencji interaktywnych – a więc kompleksowość działań i indywidualne podejście – gwarantują, że zaprojektowana przez nią strona stanie się odpowiedzią na potrzeby firmy i jej klientów oraz pozytywnie wpłynie na widoczność marki w sieci i poza nią. W tym artykule pokażemy krok po kroku, jak wygląda projektowanie strony internetowej przez agencję interaktywną.

Planowanie procesu tworzenia strony w agencji interaktywnej

Dlaczego warto wykonać stronę internetową w agencji interaktywnej?

Mogłoby się wydawać, że stworzenie strony internetowej w XXI wieku jest banalną sprawą. Co drugi internauta prowadzi lub prowadził bloga (jeszcze do niedawna na samym Onecie znajdowało się ponad półtorej miliona blogów!), studenci projektują własne strony, nie brak też freelancerów, oferujących stawianie stron od zera w okazyjnych cenach. Firmowa strona internetowa, by dobrze służyła realizacji celów biznesowych, powinna jednak spełniać szereg wymogów. Musi być atrakcyjna wizualnie, przejrzysta, intuicyjna w nawigacji i przygotowana pod marketing internetowy. Przy jej tworzeniu nie można zapomnieć też o sprawach takich jak wersja mobilna strony, specyfika danej branży czy też wizerunek konkretnej firmy. A stworzenie projektu, który spełni wszystkie te wymagania, jest już trochę bardziej skomplikowane.

Strona ma pomóc Ci w zwiększeniu zasięgu marki i zbudowaniu pożądanego jej wizerunku? Chcesz pozyskać nowych klientów i zapewnić sobie lojalność dotychczasowych odbiorców? Zależy Ci, aby użytkownik zawsze znalazł to, czego szuka? To kosztuje… ale taka inwestycja szybko się zwraca. Tanio, szybko i dobrze? W przypadku tworzenia stron internetowych, nie da się osiągnąć tych trzech rzeczy jednocześnie.

Jaką stronę stworzy agencja interaktywna? - infografika

Agencja interaktywna stworzy projekt z myślą o użyteczności i realizacji długoterminowych celów biznesowych. Opierając się na doświadczeniu, szerokiej wiedzy i specjalistycznych narzędziach, zaprojektuje stronę funkcjonalną, atrakcyjną i przygotowaną do przyszłej walki o uwagę internautów. Agencja interaktywna zatrudnia profesjonalistów z różnych dziedzin, a wyspecjalizowanie w tworzeniu stron, systemów e-commerce, aplikacji oraz marketingu internetowym, pozwoliło na dogłębne poznanie zachowania internautów i mechanizmów wyszukiwarek. Dzięki temu zespół agencyjny dobrze rozumie potrzeby klienta i pomoże przy wybraniu, a potem wdrożeniu, najlepszych rozwiązań.

Krok 1: Brief, czyli zebranie wymagań i planowanie projektu

Pracownicy agencji pracujący nad brifem

Wszystko zaczyna się od briefu – dokumentu, zawierającego podstawowe informacje na temat Twoich potrzeb, celów i oczekiwań. Na pierwszym etapie prac nad stroną internetową agencja interaktywna zbiera jak najwięcej informacji, by zrozumieć, co dokładnie chcesz osiągnąć: Jak wyobrażasz sobie swoją przyszłą stronę internetową?

  • Do jakich działań chcesz zachęcić klientów za jej pomocą?
  • Jaki wizerunek marki powinna wspierać strona?
  • Do kogo przede wszystkim kierujesz swoją ofertę?
  • Jakie informacje chcesz zamieszczać na stronie?
  • Czy planujesz prowadzenie bloga albo galerii?
  • Chcesz pozycjonować stronę w wyszukiwarkach?

To tylko przykłady wielu pytań, jakie agencja interaktywna może Ci zadać na etapie planowania. Na podstawie odpowiedzi specjaliści zaproponują rozwiązania najlepiej odpowiadające Twoim potrzebom. Pamiętaj, że im więcej agencja wie, tym użyteczniejszą stronę zaprojektuje. Sprawna komunikacja i otwartość na sugestie są w tym przypadku kluczem do sukcesu. Więcej na temat briefu przeczytasz w artykule na temat określania celów biznesowych projektu internetowego.

Krok 2: Od konceptu do wizualizacji, czyli projektowanie makiet oraz grafik na stronę

Graficy przy pracy nad konceptem strony

Etap konceptualizacji już za nami? Agencja dokładnie zna nasze oczekiwania i wie, co musi znaleźć się na stronie? Kolejnym krokiem na drodze do stworzenia strony internetowej jest przygotowanie schematu, na podstawie którego będą prowadzone dalsze prace. Designer (UX/UI) projektuje makietę serwisu, obrazującą rozmieszczenie poszczególnych elementów – takich jak menu, układ treści, dodatkowe funkcje oraz, jeśli serwis tego wymaga, drogę poruszania się użytkowników po witrynie. Już na tym etapie agencja stara się zadbać także o dostosowanie strony pod promocję w wyszukiwarkach (SEO oraz SXO). Pewne rozwiązania wybierane są z myślą o algorytmach wyszukiwarek. Następnie graficy opracowują szatę graficzną, dostosowaną do potrzeb Klienta, najnowszych trendów i wizerunku marki. Oprawa graficzna ma zapewniać odbiorcom przyjemne wrażenia estetyczne oraz zagwarantować przejrzystość treści. Na bazie tych dwóch elementów (makiety i szaty graficznej) tworzona jest wizualizacja – czyli obraz pokazujący dokładnie, jak będzie wyglądać gotowa strona internetowa. Na tym etapie osoba prowadząca projekt po stronie agencji, konsultuje prace z Klientem – to moment, w którym ustalamy poprawki, analizujemy wygląd strony i decydujemy o jej formie wizualnej.

Krok 3: Kodowanie strony – co jest ważne na tym etapie?

Gdy wstępny projekt zostaje zaakceptowany, nadchodzi czas, aby programiści powołali go do życia. Specjaliści z działu IT programują stronę tak, by działały wszystkie jej elementy. Samo przygotowanie strony internetowej do tego, by internauci mogli z niej swobodnie skorzystać, to jednak o wiele za mało. Agencja interaktywna na etapie kodowania dba o dostosowanie strony do najnowszych standardów – z myślą o jej użyteczności dla użytkowników i klienta. Chodzi na przykład o takie elementy, jak zgodność ze standardem RWD: czyli stworzenie strony „elastycznej”, która dostosuje się do urządzenia i przeglądarki, z jakich korzysta użytkownik. Programiści poza wersją desktopową przygotowują od razu wersję mobilną – co jest ważne po pierwsze ze względu na rosnącą popularność urządzeń mobilnych, po drugie z powodu wymagań wyszukiwarek. Z dużą pieczołowitością projektowany jest także CMS (system zarządzania treścią), który umożliwi późniejsze aktualizacje zawartości strony (bez potrzeby znajomości kodu).

Czego jeszcze możemy spodziewać się na tym etapie prac? Testów, testów i jeszcze raz testów. Wszystkie zastosowane rozwiązania są dokładnie sprawdzane w praktyce. Gotowa już strona poddawana jest starannej analizie, aby każdy szczegół został dopięty na ostatni guzik. Więcej o tym procesie przeczytasz w artykule o testowaniu projektów internetowych.

Kiedy projekt dostaje ostateczne zielone światło od Klienta, trafia na serwer – dzięki temu na tym ostatnim etapie, staje się on widoczny pod wybranym wcześniej adresem domeny www.

Krok 4: Promocja strony w Internecie – czyli SEO, CM oraz Social Media

Infografika: promocja strony w Internecie

Koniec prac technicznych to tak naprawdę dopiero początek drogi. Nawet najpiękniejsza strona internetowa nie wzbudzi zainteresowania internautów, jeśli ci nie dowiedzą się o jej istnieniu. Konieczne jest więc prowadzenie systematycznych, kompleksowych działań marketingowych, które zapewnią stronie www wysoką pozycję w wyszukiwarkach i popularność pośród użytkowników. Agencje interaktywne doskonale zdają sobie z tego sprawę i dlatego poza usługą projektowania stron internetowych, mają w ofercie także prowadzenie marketingu internetowego. SEO, Content Marketing, kampanie w Social Mediach, dodatkowe akcje i materiały promocyjne – wszystkie te dodatkowe działania zwiększą ruch na stronie. Walka o popularność serwisu to niekończąca się historia. W Internecie nic nie jest dane raz na zawsze. Systematyczna praca zmierzająca do poprawienia widoczności strony jest równie ważna, jak jej odpowiednie zaprojektowanie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak promować stronę w Internecie koniecznie regularnie odwiedzaj nasz blog, a szczególnie kategorie SEO/SEM, Social Media oraz Content marketing.

Podsumowując, strona wykonana przez agencję interaktywną to więcej niż tylko oprogramowanie

Zespół Intellectu

Stronę atrakcyjną wizualnie i funkcjonalną może stworzyć niemal każda firma informatyczna. Agencja interaktywna przygotuje natomiast stronę ładną, użyteczną, z intuicyjną nawigacją, zgodną z nowoczesnymi standardami, ale także dopasowaną do oferty klienta i wartości, z którymi ten chce być kojarzony.

Przewaga agencji interaktywnych na tym polu związana jest również z ich szeroką ofertą i zwyczajem długoterminowego planowania. Agencje interaktywne często dbają o widoczność danej marki przez całe miesiące, przy projektowaniu stron myślą więc długofalowo – strona ma stale wspierać realizację celów biznesowych klienta. Wiedza i doświadczenie w dziedzinie marketingu internetowego sprawiają, że agencja podczas tworzenia strony bierze pod uwagę wiele dodatkowych czynników, związanych z późniejszą promocją serwisu. Umożliwia to prowadzenie skuteczniejszych działań marketingowych.

Strona internetowa to klucz do widoczności w sieci, który szybko na siebie zapracuje. Nie warto na niej oszczędzać – powierzenie prac w ręce specjalistów gwarantuje osiągnięcie pożądanego efektu – tak wizualnego, jak i przede wszystkim – biznesowego. Wybór sprawdzonego wykonawcy, to długoterminowa inwestycja, która zwróci się poprzez rozwój firmy i ruch w naszej w nowej witrynie.

Magdalena Kubasiewicz

Content Marketing & PR Specialist

2 komentarze

Napisz komentarz