iniJOB, czyli rewolucja na rynku pracy. Zobacz case study projektu. > Blog Intellect
Wciśnij enter, aby wyszukać
Blog Intellect / Case study  / iniJOB, czyli rewolucja na rynku pracy. Zobacz case study projektu.

iniJOB, czyli rewolucja na rynku pracy. Zobacz case study projektu.

Na początku tego roku wystartował serwis iniJOB.com w formule MVP – projekt internetowy, będący usługą skierowaną do pracowników i pracodawców, stworzony przez znanego w kraju biznesmena Bartosza Michałka. Nasza agencja, jako podwykonawca odpowiadała za realizację i wdrożenie rozwiązania, a dziś, po kilku tygodniach od startu platformy iniJOB.com, pora na podsumowanie pierwszych efektów działania serwisu oraz case study tej niecodziennej realizacji.

  glowna

 

Twórca startupu i wygrany przetarg

Jest rok 2007. Bartosz Michałek po latach pracy w korporacjach finansowych takich jak Expander, Open Finance i Noble Bank, postanawia wraz ze swoim wspólnikiem założyć serwis Comperia.pl – internetową porównywarkę finansową, która szybko znalazła inwestorów, następnie w 2011 r. pojawiła się na rynku NewConnect, aby finalnie w 2014 r. wejść na Giełdę Papierów Wartościowych. Pod koniec czerwca ubiegłego roku Bartosz Michałek zrezygnował z funkcji Prezesa Zarządu Comperia.pl S.A., spółki, która nadal świetnie się rozwija, i postanowił zrealizować nowy projekt – iniJOB.com.

O kilkuetapowym procesie wyboru wykonawcy serwisu internetowego do świadczenia usług oferowanych przez iniJOB w jego pierwszej wersji, pisaliśmy przed kilkoma miesiącami w artykule Intellect zwycięzcą niecodziennego przetargu. Intellect stanął na wysokości zadania, wygrał zlecenie i sprawnie zrealizował projekt, z którego dziś może korzystać każdy pracownik i pracodawca w kraju.

x

O co chodzi w iniJOB.com?

IniJOB.com jest platformą komunikacyjną, w której prawnicy mogą organizować się, aby bezpiecznie i anonimowo inicjować zmiany w swoich miejscach pracy. Serwis umożliwia im rejestrację konta jako pracownikowi konkretnej firmy, dzięki czemu reszta społeczności ma pewność, że nie jest ono fałszywe i z tego poziomu, całkowicie anonimowo, może zgłaszać pomysły, sugestie i postulaty do swojego pracodawcy. Pracownik może dodatkowo wzmocnić swój przekazać i poprosić o poparcie inicjatywy znajomych – oczywiście ten proces jest również realizowany całkowicie anonimowo. O jakich postulatach jest mowa? Chodzi o wszelkie koncepcje, mające poprawić zadowolenie pracownika z miejsca pracy – karta MultiSport, prenumerata prasy branżowej, konsultacje psychologiczne, więcej szkoleń – to jedne z pierwszym postulatów, które pojawiły się do tej pory w serwisie. Po dodaniu takiej inicjatywy system pozwala na bieżąco weryfikować jej status – monitorować, czy pracodawca reaguje na postulaty, współpracuje i zmienia się dla pracowników. Warto dodać, że usługa dla pracowników jest całkowicie darmowa w serwisie – mają oni dostęp do wszystkich opcji iniJOB.com zaraz po założeniu konta.

Po drugiej stronie mamy z kolei pracodawców i ich firmy – każdy z nich może założyć swoje konto firmowe, następnie reagować na inicjatywy dodawane przez pracowników (odpowiadać, negocjować lub też ignorować, ale wtedy wszyscy użytkownicy serwisu będą widzieć, że dany postulat pozostał bez odpowiedzi). Każdy pracodawca ma dwa warianty korzystania z platformy – może w ramach darmowej rejestracji odpowiadać na inicjatywy pracowników lub też – po wykupieniu odpowiedniego pakietu – mieć dodatkowo wgląd do narzędzi statystycznych, możliwość korzystania z forum, otrzymywania powiadomień o aktywnościach oraz dodawania ogłoszenia o pracę.

W największym skrócie: iniJOB.com to narzędzie do skutecznej komunikacji i poprawy współpracy na linii pracownik – pracodawca, gwarantujące pełną anonimowość tym pierwszym.

x

Analiza przedwdrożeniowa: specyfikacja funkcjonalno-techniczna oraz prototyp UI/UX serwisu

Pierwszym etapem prac nad projektem było opracowanie szczegółowej dokumentacji iniJOB.com. Zweryfikowaliśmy kluczowe założenia i cele biznesowe projektu, jego grupę docelową, rozwiązania konkurencyjne (nota bene: bezpośredniego konkurenta na rynku polskim nie ma), następnie na tej podstawie nasz zespól analityczny stworzył koncepcję działania serwisu, która uwzględniła m.in. takie opracowania jak:

  • szczegółowy opis logiki  i funkcjonalności dostępnych w serwisie
  • koncepcja warstwy komunikacyjnej serwisu (struktura i architektura informacji)
  • założenia techniczne projektu – adekwatny serwer, dobór optymalnych technologii webowych i frameworków
  • prototyp serwisu w postaci makiet funkcjonalnych UI/UX, którego fragment prezentujemy poniżej

x

makieta

 

Branding iniJOB.com

Kolejnym etapem prac było opracowanie systemu identyfikacji wizualnej dla iniJOB.com. Prace analityczno-strategiczne i kolejne propozycje naszych designerów pozwoliły w efekcie wypracować unikalne logo platformy, którego idea bazuje na połączeniu takich motywów i wartości jak: dialog, społeczność, równorzędność, partnerstwo, harmonia.

logo

 

Projekt graficzny iniJOB.com

Po wypracowaniu makiet funkcjonalnych serwisu, nasz dział kreacji rozpoczął przygotowania projektu graficznego, który miał być odpowiedzią na założone cele komunikacyjne i wizerunkowe przedsięwzięcia. iniJOB.com to usługa internetowa, dlatego już na etapie pac nad warstwą UI/UX platformy, nasi projektanci zbadali o optymalne rozwiązania w zakresie nawigacji i obsługi serwisu, aby zapewnić jak najlepszą użyteczność narzędzia. Krytyczne mechanizmy iniJOB.com (np. moduł rejestracji użytkowników) były poddawane wielu testom i optymalizowane w celu poprawiania ich ergonomii. Projekt graficzny z kolei został przygotowany w nowoczesnej biznesowej konwencji, eksponującej na stronie głównej kluczowe elementy usługi – wyszukiwarkę firm, sekcję informacyjną przedstawiającą ideę i benefity korzystania z serwisu dla obu grup docelowych (pracownik i pracodawca) oraz zajawki ostatnich inicjatywach dodawanych przez społeczność serwisu wraz z odpowiedziami pracodawców.

design

 

Prace programistyczne i wdrożeniowe

Kod iniJOB.com to wysokojakościowe, dedykowane rozwiązanie tworzone od podstaw przez nasz najbardziej doświadczony team programistyczny. Krytycznym elementem platformy, o którego działanie zadbali nasi developerzy, był moduł użytkowników, a w tym zakresie zwłaszcza wdrożenie odpowiednich mechanizmów zabezpieczających anonimowość osób dodających inicjatywy do iniJOB.com. Oprogramowanie serwisu zostało wykonane przy użyciu cenionego w branży IT frameworku programistycznego Symfony, bazującego na wzorcu MVC, który oddziela logikę biznesową aplikacji od jego interfejsu, dzięki czemu wszelkie przyszłe modyfikacje wizualne i funkcjonalne są łatwiejsze we wdrożeniu. Cały serwis został wyposażony w rozbudowany backoffice – panel administracyjny do zarządzania aktywnością użytkowników oraz CMS do obsługi części informacyjnej iniJOB.com.

x

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zakładania swoich kont, zgłoszenia pracodawców i dodawanie inicjatyw: inijob.com – walczcie o lepsze miejsca pracy dla siebie i swoich znajomych!

Sławomir Turkiewicz

Client Service Director


Brak komentarzy

Napisz komentarz