Hostingowcy! Pobudka - koniec wsparcia PHP 5.3 > Blog Intellect
Wciśnij enter, aby wyszukać
Blog Intellect / Technologie  / Hostingowcy! Pobudka – koniec wsparcia PHP 5.3

Hostingowcy! Pobudka – koniec wsparcia PHP 5.3

PHP – od lat niezmiennie dominujący język programowania na serwerach webowych. Kilka dni temu wydano oficjalny komunikat informujący o wydaniu wersji PHP 5.3.29. Jednocześnie potwierdzono zapowiadane już w lipcu zeszłego roku definitywne zakończenie wsparcia linii rozwojowej oznaczonej numerem 5.3. Co to oznacza? Nie będzie kolejnych wersji ani poprawek, nawet gdyby znaleziono krytyczną lukę bezpieczeństwa. Kończąca żywot wersja niejednokrotnie bywała określana jako jedna z bardziej przełomowych, więc chwila jest poniekąd wiekopomna. Z tej okazji spróbujmy przyjrzeć się jaki wpływ może mieć na tworzenie, rozwijanie i działanie stron WWW, a także czy to dopiero dobra pora czy może ostatni dzwonek na przesiadkę na nowsze wersje.

php

Nieco historii

Wersja 5.3 ujrzała światło dzienne pod koniec czerwca 2009 roku, czyli relatywnie – dość dawno. Do dziś jednak jest ceniona głównie za istotne zmiany w dziedzinie programowania obiektowego, wprowadzenie przestrzeni nazw czy funkcji anonimowych „z prawdziwego zdarzenia”.

1 marca 2012 zaprezentowano kolejną linię rozwojową – PHP 5.4, a 20 czerwca 2013 – PHP 5.5. Wieść gminna głosi, że cały czas trwają – podobno obiecujące – prace nad zupełnie nową wersja główną oznaczaną PHP 7 (wersja nr 6 skończyła co prawda żywot w fazie eksperymentalnej, lecz ze względu na liczne powołania w literaturze zdecydowano o nieużywaniu jej przy kolejnych wydaniach).

Jak to się ma do rzeczywistości?

Powszechnie wiadomo, że od wydania nowej wersji języka do pojawienia się go w powszechnym użyciu na serwerach mija sporo czasu. Darujemy w tym miejscu dyskusję nt. tego, ile faktycznie tygodni, miesięcy, czy nawet lat potrzeba, by dana wersja została właściwie przetestowana, dopracowana, aż wreszcie przekona administrację serwera, że „to już ten czas”. Także dyskusję, czy na pewno wsparcie wsteczne jest na tyle istotne, by często gęsto blokować ambitniejszych programistów, niecierpliwie oczekujących na możliwość skorzystania z nowych narzędzi.

Praktyka pokazuje, że bywa z tym różnie – choć wszystkie pretendujące do miana lepszych hostingi oferują defaultowo wersję 5.3 lub 5.4, nie brak takich, gdzie jest to ciągle 5.2. Bez zbytniego wysiłku można też znaleźć hostingi, gdzie drzemie (bo trudno nazwać to działaniem) PHP 4… By nie być gołoslownym – poniżej garść statystyk wg serwisu W3Techs – World Wide Web Technology Surveys.

ss.lp.php

php.all

php5.3

Chcemy mieć wybór

Czy zatem idealny serwer to taki, gdzie zawsze mamy do dyspozycji najnowszą wersję języka? Owszem, jednak z pewnym „ale”. Prócz rozbudowy o nowe możliwości, w miarę rozwoju z PHP znikają archaiczne rozwiązania. Tak np. w wersji 5.4 twórcy postanowili pozbyć się spędzających sen z powiek wielu koderów opcji Safe mode, Register Globals i Magic Quotes (i chwała im za to). Od wersji 5.5 rozszerzenie mysql otrzymało status deprecated, zatem dobra praktyka nakazuje już zaprzestanie jego użycia na rzecz nowocześniejszych bibliotek mysqli lub PDO.

Z drugiej jednak strony istnieje wiele aplikacji webowych, systemów CMS, sklepów i platform, które choć powstały lata temu, wciąż dzielnie pełnią swoją rolę. Powstały przy wsparciu dostępnych w swoim czasie możliwości języka, które dziś mogą okazać się przestarzałe, jednak całkowicie wypełniają stawiane im oczekiwania funkcjonalne. Przykrą niespodzianką w razie aktualizacji oprogramowania serwera byłoby ich zablokowanie. Przepisanie ich na nowe standardy pewnie w większości byłoby możliwe, jednak w mało którym przypadku opłacalne.

W tej sytuacji wyjściem idealnym wydaje się podejście kompromisowe, z powodzeniem stosowane (choć w różnym zakresie) przez wielu dostawców usług hostingowych. Chodzi o to, by umożliwić wybranie wersji interpretera, który ma obsługiwać daną aplikację. W praktyce sprowadza się to do konfiguracji w panelu klienckim hostingu, bądź konfigurację plikową .htaccess czy php.ini. Dzięki temu każdy skrypt – nowoczesny czy nieco starszy – ma to czego potrzebuje i do czego został przystosowany.

Drodzy hostingowcy, my programiści prosimy Was bardzo: dajcie nam taką możliwość 😉

Anna Kaleta

Product Manager


Brak komentarzy

Napisz komentarz