System sprzedaży biletów online i aplikacja dla weryfikatora. Swiper Case study > Blog Intellect
Wciśnij enter, aby wyszukać
Blog Intellect / Case study  / System sprzedaży biletów online i aplikacja dla weryfikatora. Swiper Case study
swiper system do sprzedaży biletów online

System sprzedaży biletów online i aplikacja dla weryfikatora. Swiper Case study

Klient: Fresh N Dope
Projekt: System sprzedaży biletów online i aplikacja do weryfikacji biletów
Zespół: 6 osób
Technologie: Scrum
Backend: PHP 7.3, MVC, MySQL, autorski CMS
Frontend: Jquery, Sass
Aplikacja mobilna: React Native

swiper system do sprzedaży biletów online

Kim jest nasz klient?

Fresh N Dope to firma zajmująca się organizacją koncertów, wydarzeń oraz managementem polskich i zagranicznych artystów muzycznych. Marka prowadzi również dystrybucję biletów, a także posiada swój własny sklep online z m.in. płytami i gadżetami.

Tło biznesowe projektu

Klient organizuje liczne wydarzenia, koncerty i imprezy.  Do tej pory dystrybuował bilety za pośrednictwem zewnętrznej platformy sprzedaży, za co każdorazowo musiał płacić określony procent od zysków.

W długoterminowym rozrachunku, ten model biznesowy okazał się nieopłacalny – roczne koszty z tego tytułu były bardzo wysokie. Dlatego też klient zaczął myśleć o własnej platformie do sprzedaży biletów, dzięki której nie dość, że oszczędzi,  to jeszcze będzie mógł na niej dodatkowo zarobić – udostępniając ją kontrahentom i pobierając prowizję od sprzedanych przez nich biletów.

Wyzwania i złożenia projektu

Klient potrzebował zatem stworzyć nowoczesny i wydajny system sprzedaży biletów online na organizowane przez siebie i kontrahentów wydarzenia muzyczne i sportowe. System powinien posiadać liczne funkcje, zapewniać prosty i bezpieczny proces zakupu biletu dla użytkowników, a także komfortowy sposób zarządzania dla administratorów.

Obok systemu, konieczne było także opracowanie sposobu, pozwalającego na sprawną i rzetelną weryfikację biletów zakupionych przez użytkowników przed każdym wydarzeniem.

widok systemu swiper na laptopie i telefonie

Wśród kluczowych wyzwań znalazły się zatem:

  • komfortowy sposób wyszukiwania i zakupu biletów
  • swobodne zarządzanie system
  • nieorganiczny dostęp do danych sprzedażowych i statystyk
  • bezpieczne płatności online
  • możliwość generowania biletów do formatu PDF z unikalnym QR kodem
  • możliwość weryfikacji biletów przed wydarzeniem

Metodyka pracy

System sprzedaży biletów Swiper realizowany był w modelu zwinnym – frameworku Scrum, w trakcie wewnętrznych sprintów.

Zespół

System sprzedaży biletów oraz aplikacja mobilna realizowane były przez 6-osobowy zespół specjalistów – 3 backend developerów, frontend developera, UX designera oraz Product Managera.

Czym jest Swiper?

Swiper to nowoczesny, intuicyjny w obsłudze i pełen licznych funkcji system sprzedaży biletów online wraz z aplikacją mobilną dla weryfikatora.

Funkcjonalności systemu

System sprzedaży biletów online Swiper posiada liczne moduły, które odpowiadają za jego wysoką użyteczność. Narzędzie pozwala na tworzenie grup wydarzeń w określonych kategoriach, takich jak np. koncerty, sport, kultura itp., a w ramach poszczególnych eventów – na tworzenie biletowanych wydarzeń.

panel zarządzania swiper

System umożliwia wyszukiwanie biletów na wydarzenie według miasta, w którym się odbywa, według kategorii lub poprzez wyszukiwarkę. Na każde biletowane wydarzenie można utworzyć odrębne grupy biletów, z indywidualną ceną, liczbą czy okresem dostępności w sprzedaży – np. bilety z grupy silver, gold, VIP itp.

widok grup biletów w swiper

System agreguje oraz prezentuje statystyki sprzedażowe dla każdego eventu. Wśród tych danych znajdują się takie informacje jak: za jaką kwotę łącznie zostały zakupione bilety, procent sprzedaży biletów czy sprzedaż w podziale na grupy biletów. Ciekawym rozwiązaniem jest także oś czasu, na której administrator systemu może zobaczyć sprzedaż biletów z każdego dnia.

statystyki systemy swiper

W ramach systemu, dla każdego wydarzenia oraz dla każdego grupy biletów danego wydarzenia, administrator może ustawić indywidualne kody rabatowe obniżające cenę biletu. System umożliwia także na wprowadzenie użytkownika – kontrahenta, który w ramach platformy będzie mógł wrzucać własne wydarzenia.

Generator PDF do biletów

W systemie wykorzystane zostało narzędzie mPDF służące do błyskawicznego generowania indywidualnych biletów na wydarzenia w formie PDF. Po dokonaniu zakupu i sfinalizowaniu płatności każdy z zamawiających otrzyma swój unikalny bilet na wskazany adres e-mail.

Integracja z bezpiecznymi płatnościami online

System Swiper został zintegrowany z systemem szybkich i bezpiecznych płatności online, co umożliwiają komfortową finalizację transakcji zakupu. Klienci korzystający z systemu sprzedaży biletów Swiper mogą być pewni, że wszystkie wprowadzane przez nich dane są w pełni chronione.

Wydajność i skalowalność systemu

System został zaprojektowany w taki sposób, aby zapewnić mu maksymalną wydajność, elastyczność oraz skalowalność. Aby zagwarantować jego niezawodne działanie na różnych przeglądarkach i urządzeniach, warstwa frontendowa systemu została wyposażona w mechanizmy pozwalające na optymalizację kodu CSS i Javascript – NPM , Webpack, Babel.

Aplikacja do weryfikacji biletów

Klient potrzebował szybkiego i komfortowego sposobu weryfikacji zakupionych biletów przed każdym wydarzeniem. Kluczowa był możliwość skutecznej i rzetelnej weryfikacji – podczas wydarzeń zdarzało się bowiem tak, że uczestnicy próbowali dostać się na imprezę np. nieważnym biletem lub należącym do innej osoby.

aplikacja mobilna swiper

Aby wyeliminować takie sytuacje, zaprojektowaliśmy aplikację mobilną na system Android, która sczytuje bilety posiadające QR kod. Aplikacja sprawdza, czy dany bilet jest prawdziwy, ważny i należy do sprawdzanej osoby. Aplikacja weryfikatora komunikuje się z backendem za pomocą API.

Generator QR kodów do biletów

Aby zapewnić możliwość skutecznej weryfikacji, każdy z biletów wyposażony jest w QR kod. Generowanie QR kodów w systemie Swiper jest możliwe dzięki wykorzystaniu narzędzia QR Code Generator. Zaszyfrowane w ten sposób dane pozwalają na odczytanie informacji takich jak np. czy bilet istnieje, czy został już wykorzystany itp.

W jaki sposób działa aplikacja dla weryfikatora? Weryfikator otrzymuje kod wydarzenia – po wspinaniu go w aplikację – otrzymuje autoryzację do przeprowadzania weryfikacji danej imprezy.

Podsumowanie

System sprzedaży biletów Swiper oraz aplikacja dla weryfikator są skutecznymi narzędziami wspierającymi biznes klienta.  Liczne moduły sprawiają, że system jest wysoce użyteczny, a zarządzanie nim – intuicyjne i przyjazne. Z kolei aplikacja dla weryfikatora, umożliwia rzetelną weryfikację biletów i skutecznie zapobiega próbom nadużyć.

Oba narzędzia są maksymalnie wydajne i skalowalne, i zostały zaprojektowane w taki sposób, aby umożliwić ich swobodną rozbudowę, zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami i wymaganiami użytkowników.

Anna Kaleta

Product Manager

Andrzej Kukla

Product Owner


Brak komentarzy

Napisz komentarz