E-learning: dlaczego warto stworzyć platformę video e-learningową? > Blog Intellect
Wciśnij enter, aby wyszukać
Blog Intellect / Platforma e-learningowa  / E-learning: dlaczego warto stworzyć platformę video e-learningową?
Zrzut z modułu użytkownika w systemie video e-learningu CADach

E-learning: dlaczego warto stworzyć platformę video e-learningową?

E-learning stale zyskuje na popularności. Jest coraz chętniej wykorzystywany na uczelniach wyższych i w szkołach, ale także przez korporacje – które w ramach e-learningu przygotowują szkolenia dla swoich pracowników bądź udostępniają własne kursy. Skuteczność takiej metody nauczania zależy jednak po części od jakości przygotowanych treści, po części – od stosowanych narzędzi i platformy, w jakiej zamieszczane są materiały. Jedną z najciekawszych opcji e-learningu są szkolenia audiowizualne.

Zrzut z modułu użytkownika w systemie video e-learningu CADach

Video skuteczniejsze od tekstów?

Jak pokazują badania – użytkownicy znacznie chętniej zapoznają się z materiałami wizualnymi niż tekstami. Wideo częściej wywołują też reakcje, a odbiorcy zapamiętują więcej informacji z obejrzanych filmów niż treści przeczytanych. Wedle Forrest Research: użytkownicy są o około 75% chętniejsi do oglądania wideo niż czytania treści, a ludzki mózg zapamiętuje najwięcej informacji dostarczanych właśnie z materiałów audiowizualnych. (Źródło: https://www.comprehensivemedia.com/wp-content/uploads/Comprehensive_Media_20_Ways_To_Save_eBook02.pdf) Wideo z większym prawdopodobieństwem przyciągną użytkowników, wzbudzają większe zainteresowanie, a także pozwalają na łatwiejsze przyswajanie nowych wiadomości.

W przypadku niektórych tematów, nauka z materiałów pisemnych jest też po prostu dużo trudniejsza – albo wręcz niemożliwa. Trudno na przykład wyobrazić sobie „kurs jogi online” opierający się wyłącznie na przygotowanych tekstach. Szkolenia wideo są też bardziej skuteczne na przykład w przypadku kursów związanych z oprogramowaniem – znacznie łatwiej opanować obsługę programu, mogąc obserwować, jak ktoś pokazuje wykorzystanie poszczególnych opcji.

Wreszcie – materiały audiowizualne, o ile dobrze przygotowane, są bardziej stymulujące dla odbiorców, zapewniają też złudzenie osobistego kontaktu. Dodatkowo, jeśli występuje w nich ekspert z danej dziedziny, łatwiej stworzyć wrażenie profesjonalizmu niż za pomocą tekstu. 

Zalety video e-learningu

Zalety e-learningu nie ograniczają się jednak tylko do potencjalnie większej skuteczności tego typu materiałów. Wideo e-learning może z powodzeniem zastąpić tradycyjne kursy, organizowane w ramach konferencji. Korzystanie z tej formy szkoleń jako alternatywy wobec spotkań twarzą w twarz ma liczne atuty z punktu widzenia użytkowników – zarówno indywidualnych, jak i firm:

  • Firmowe kursy online często okazują się tańsze – nie ma bowiem potrzeby ponoszenia dodatkowych kosztów, związanych z dojazdem czy zakwaterowaniem uczestników.
  • Każdy uczestnik kursu może uczyć się we własnym tempie – i w razie potrzeby ponownie odtworzyć dany materiał. W przypadku kursów organizowanych „na miejscu”, jeśli ktoś czegoś nie zrozumie, musi później zdobywać informacje na własną rękę. Kursy z wideo rozwiązują ten problem.
  • Każdy uczestnik kursu może skorzystać z materiałów w dogodnym dla niego momencie. Dzięki temu nie problemu z dobraniem dogodnego dla wszystkich terminu i ewentualnymi przestojami w pracy.
  • W przypadku niektórych tematów szkolenia e-learningowe są wygodniejsze – zarówno z perspektywy osób organizujących szkolenie, jak i w nim uczestniczących. Z jednego filmu może bowiem skorzystać nawet kilka tysięcy osób. Z kolei jeśli chodzi o uczestników – np. poznawanie obsługi jakiegoś programu może być wygodniejsze w formie wideo niż podczas tradycyjnego szkolenia, w którym uczestniczy bardzo wiele osób. (Co generuje problemy takie jak możliwość niedosłyszenia czegoś czy niezobaczenia.)

Przykłady video e-learningu

Video e-learning jest wykorzystywany na różnych polach. Wymienić tu można choćby Google – które udostępnia liczne kursy online, także z materiałami wizualnymi. (https://learndigital.withgoogle.com/internetowerewolucje/courses). Dzięki kursom użytkownicy mogą poszerzyć swoje kompetencje (na przykład na temat bezpieczeństwa w internecie), ale także opanować użytkowanie narzędzie Google – jak Google Analytics. 

Udostępnianie tego typu formy szkolenia to także coraz częściej pomysł na biznes: sporą sławę zdobyła na przykład Master Class. To inicjatywa, w ramach której oferowane są kursy wideo z różnych dziedzin – od gotowania przez fotografię aż po pisanie. Poszczególne „lekcje” prowadzą w nich znani eksperci z danych specjalizacji, a użytkownicy mogą wykupić pojedynczy film bądź dostęp do całego kursu. Master Class nagrało swoje lekcje m.in. z takimi sławami jak Neil Gaiman, Margaret Atwood, Dan Brown, Serena Williams, Christina Aguilera czy Natalie Portman.

Z video e-learningu coraz chętniej korzystają także firmy szkoleniowe. Przykładem jest firma CADach – specjalizująca się w szkoleniach z oprogramowania komputerowego dla architektów. Dla CADach zaprojektowaliśmy funkcjonalną platformę e-learningową, umożliwiającą wygodne wrzucanie materiałów, ich odpowiedną kategoryzację, a także bezpieczne udostępnianie kursantom. (Więcej na ten temat można przeczytać w naszym case study „Platforma video e-learning dla CADach).

Moduł użytkownika w platformie CADach

Moduł użytkownika w platformie CADach

 

Czy warto zlecić stworzenie platformy video e-learningowej?

Obecnie istnieje wiele kanałów i narzędzi, umożliwiających zamieszczanie online wideo. Jednym z najpopularniejszych jest chociażby Youtube. Można więc zadawać sobie pytanie – czy planując uruchomienie wideo szkoleń online, warto tworzyć dedykowaną im platformę? Czy nie prościej – i taniej – wrzucić materiały na jeden z gotowych już kanałów?

Tak naprawdę: wszystko zależy od tego, jakie cele chce się osiągnąć. Jeśli kluczowe jest dotarcie do jak największej liczby odbiorców bądź chęć zarabiania na reklamach, faktycznie dobrym wyborem może być prowadzenie webinarów lub publikowanie filmów na Youtube. W przypadku jednak, kiedy do szkoleń powinny mieć dostęp tylko konkretne osoby, firma chce zarabiać na dostępie do materiałów lub program video e-learningu jest ważną częścią kampanii PR-owej – dedykowana platforma to najlepsze rozwiązanie. Dzieje się tak ponieważ:

  • Jeśli platforma ma przyciągnąć i utrzymać klientów, musi być intuicyjna w obsłudze, opracowana wedle najlepszych standardów UX, dostosowana do oczekiwań konkretnej grupy docelowej. Tych zalet – zwłaszcza tej ostatniej – nie mają gotowe rozwiązania. Najczęściej albo są bardzo proste (przez co nie spełnią wymagań użytkowników), albo wręcz przeciwnie, rozbudowane (i posiadają wiele opcji, niekoniecznie potrzebnych w danym wypadku – co utrudnia nawigowanie)
  • Dedykowana platforma najlepiej odpowiada na potrzeby firmy – łatwo zadbać o wszystkie niezbędne opcje, zaplanowanie wrzucania i kategoryzacji plików tak, aby maksymalnie usprawnić cały proces tworzenia kursów. Wszystkie funkcje opracowywane są z myślą o potrzebach konkretnego klienta
  • Dedykowana platforma wysokiej jakości gwarantuje lepsze bezpieczeństwo danych oraz odpowiednie zabezpieczenia przed wykradaniem materiałów z platformy i udostępnianiem ich w innych miejscach
  • Zlecając wykonanie dedykowanej platformy w Software House, można od razu uzyskać także konsultacje dotyczące projektu (które pozwolą udoskonalić pomysł), wsparcie przy researchu oraz uzgodnić sprawę późniejszego supportu
  • Posiadanie dedykowanej platformy wysokiej jakości wspiera budowanie pożądanego wizerunku marki oraz zwiększanie jej świadomości. 

E-learning rozwiązuje liczne problemy, które w pewnych sytuacjach utrudniają lub wręcz uniemożliwiają naukę tradycyjnymi metodami. Video e-learning zaś to jedna z najskuteczniejszych metod nauczania zdalnego. Jego popularność wciąż rośnie – jednocześnie jednak rynek nie jest jeszcze nasycony, co tworzy pole do wielu nowych inicjatyw i zagospodarowywanie istniejących luk.

Chcesz zlecić stworzenie platformy video e-learningowej?

Skontaktuj się z nami. 

Magdalena Kubasiewicz

Product Manager


Brak komentarzy

Napisz komentarz