Blog Intellect

E-learning: dlaczego warto stworzyć platformę video e-learningową?

E-learning stale zyskuje na popularności. Jest coraz chętniej wykorzystywany na uczelniach wyższych i w szkołach, ale także przez korporacje – które w ramach e-learningu przygotowują szkolenia dla swoich pracowników bądź udostępniają własne kursy. Skuteczność takiej metody nauczania zależy jednak po części od jakości przygotowanych treści, po części – od stosowanych narzędzi i platformy, w jakiej zamieszczane są materiały. Jedną z najciekawszych opcji e-learningu są szkolenia audiowizualne.

Video skuteczniejsze od tekstów?

Jak pokazują badania – użytkownicy znacznie chętniej zapoznają się z materiałami wizualnymi niż tekstami. Wideo częściej wywołują też reakcje, a odbiorcy zapamiętują więcej informacji z obejrzanych filmów niż treści przeczytanych. Wedle Forrest Research: użytkownicy są o około 75% chętniejsi do oglądania wideo niż czytania treści, a ludzki mózg zapamiętuje najwięcej informacji dostarczanych właśnie z materiałów audiowizualnych. (Źródło: https://www.comprehensivemedia.com/wp-content/uploads/Comprehensive_Media_20_Ways_To_Save_eBook02.pdf) Wideo z większym prawdopodobieństwem przyciągną użytkowników, wzbudzają większe zainteresowanie, a także pozwalają na łatwiejsze przyswajanie nowych wiadomości.

W przypadku niektórych tematów, nauka z materiałów pisemnych jest też po prostu dużo trudniejsza – albo wręcz niemożliwa. Trudno na przykład wyobrazić sobie „kurs jogi online” opierający się wyłącznie na przygotowanych tekstach. Szkolenia wideo są też bardziej skuteczne na przykład w przypadku kursów związanych z oprogramowaniem – znacznie łatwiej opanować obsługę programu, mogąc obserwować, jak ktoś pokazuje wykorzystanie poszczególnych opcji.

Wreszcie – materiały audiowizualne, o ile dobrze przygotowane, są bardziej stymulujące dla odbiorców, zapewniają też złudzenie osobistego kontaktu. Dodatkowo, jeśli występuje w nich ekspert z danej dziedziny, łatwiej stworzyć wrażenie profesjonalizmu niż za pomocą tekstu. 

Zalety video e-learningu

Zalety e-learningu nie ograniczają się jednak tylko do potencjalnie większej skuteczności tego typu materiałów. Wideo e-learning może z powodzeniem zastąpić tradycyjne kursy, organizowane w ramach konferencji. Korzystanie z tej formy szkoleń jako alternatywy wobec spotkań twarzą w twarz ma liczne atuty z punktu widzenia użytkowników – zarówno indywidualnych, jak i firm:

Przykłady video e-learningu

Video e-learning jest wykorzystywany na różnych polach. Wymienić tu można choćby Google – które udostępnia liczne kursy online, także z materiałami wizualnymi. (https://learndigital.withgoogle.com/internetowerewolucje/courses). Dzięki kursom użytkownicy mogą poszerzyć swoje kompetencje (na przykład na temat bezpieczeństwa w internecie), ale także opanować użytkowanie narzędzie Google – jak Google Analytics. 

Udostępnianie tego typu formy szkolenia to także coraz częściej pomysł na biznes: sporą sławę zdobyła na przykład Master Class. To inicjatywa, w ramach której oferowane są kursy wideo z różnych dziedzin – od gotowania przez fotografię aż po pisanie. Poszczególne „lekcje” prowadzą w nich znani eksperci z danych specjalizacji, a użytkownicy mogą wykupić pojedynczy film bądź dostęp do całego kursu. Master Class nagrało swoje lekcje m.in. z takimi sławami jak Neil Gaiman, Margaret Atwood, Dan Brown, Serena Williams, Christina Aguilera czy Natalie Portman.

Z video e-learningu coraz chętniej korzystają także firmy szkoleniowe. Przykładem jest firma CADach – specjalizująca się w szkoleniach z oprogramowania komputerowego dla architektów. Dla CADach zaprojektowaliśmy funkcjonalną platformę e-learningową, umożliwiającą wygodne wrzucanie materiałów, ich odpowiedną kategoryzację, a także bezpieczne udostępnianie kursantom. (Więcej na ten temat można przeczytać w naszym case study „Platforma video e-learning dla CADach).

Moduł użytkownika w platformie CADach

 

Czy warto zlecić stworzenie platformy video e-learningowej?

Obecnie istnieje wiele kanałów i narzędzi, umożliwiających zamieszczanie online wideo. Jednym z najpopularniejszych jest chociażby Youtube. Można więc zadawać sobie pytanie – czy planując uruchomienie wideo szkoleń online, warto tworzyć dedykowaną im platformę? Czy nie prościej – i taniej – wrzucić materiały na jeden z gotowych już kanałów?

Tak naprawdę: wszystko zależy od tego, jakie cele chce się osiągnąć. Jeśli kluczowe jest dotarcie do jak największej liczby odbiorców bądź chęć zarabiania na reklamach, faktycznie dobrym wyborem może być prowadzenie webinarów lub publikowanie filmów na Youtube. W przypadku jednak, kiedy do szkoleń powinny mieć dostęp tylko konkretne osoby, firma chce zarabiać na dostępie do materiałów lub program video e-learningu jest ważną częścią kampanii PR-owej – dedykowana platforma to najlepsze rozwiązanie. Dzieje się tak ponieważ:

E-learning rozwiązuje liczne problemy, które w pewnych sytuacjach utrudniają lub wręcz uniemożliwiają naukę tradycyjnymi metodami. Video e-learning zaś to jedna z najskuteczniejszych metod nauczania zdalnego. Jego popularność wciąż rośnie – jednocześnie jednak rynek nie jest jeszcze nasycony, co tworzy pole do wielu nowych inicjatyw i zagospodarowywanie istniejących luk.

Chcesz zlecić stworzenie platformy video e-learningowej?

Skontaktuj się z nami.