Blog Intellect

Zmiany w płatnościach Google Maps. Co zrobić, by dalej korzystać z Map Google za darmo?

Na początku maja ogłoszono nadejście nowej odsłony Google Maps. Udoskonalonej, oferującej większe możliwości oraz… płatnej wedle nowego planu taryfowego dla firm. Co zrobić, aby korzystać z Google Maps API i jak będą wyglądać rozliczenia? Czy dalej możesz wyświetlać położenie swojej firmy na Google Maps za darmo? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule!

 

Nowe możliwości Google Maps

Team Google Maps nieustannie poszukuje nowych rozwiązań. Pierwszą zapowiedzią zmian zachodzących w obrębie platformy była opcja dedykowana producentom gier, której wdrożenie ogłoszono w marcu. Ma ona ułatwiać tworzenie gier w czasie rzeczywistym na bazie wirtualnych map. Kolejne nowe możliwości, zapowiedziane 2 maja, dotyczą m.in. firm zajmujących się przewozem towarów i ludzi. Nawigacja Google Maps może zostać wgrana bezpośrednio w firmowe aplikacje, dzięki czemu firmy mogą zoptymalizować jakość swojej usługi (zyskując takie opcje jak na przykład namierzanie lokalizacji aut w czasie rzeczywistym na Google Map).

Wraz z wejściem nowej Platformy Google Maps, zmieni się jednak działanie wszystkich map, co wpłynie bezpośrednio na użytkowników, a szczególnie firmy. Od teraz usługi aplikacji od Google Maps są także – dla uproszczenia – podzielone na trzy podstawowe produkty: mapy, trasy i miejsca. Ma to ułatwić wyszukiwanie i korzystanie z nowych funkcjonalności.

 

Dlaczego zatem ta zmiana jest tak istotna dla firm?

Jeśli Twoja firma już teraz korzysta z usług Google Maps w szerokim zakresie (opcja płatna, dotychczasowe Premium), będziesz rozliczać się na nowych zasadach. Teraz dostępny jest jeden wspólny plan, którego koszty uzależnione są od zakresu wykorzystanych funkcjonalności API. Jeżeli natomiast Twoje działania mieszczą się wciąż w darmowym zakresie użytkowania – i tak musisz założyć specjalne konto i podpiąć do niego kartę kredytową.

Grafika pochodzi z oficjalnego bloga Google Maps Platform: https://mapsplatform.googleblog.com/2018/05/introducing-google-maps-platform.html

 

Plan finansowy – usługi warte 200$ w gratisie

Team obsługujący Google Maps rezygnuje z dotychczasowych planów – Standardowego i Premium. Zamiast nich pojawia się jeden plan finansowy dla wszystkich. Każda firma co miesiąc otrzymuje w gratisie usługi warte dwieście dolarów. Po przekroczeniu w danym miesiącu limitów, za usługi trzeba zapłacić – ceny naliczane są od tysiąca zapytań, można więc tu mówić o modelu „pay – as – you – go”. Przykładowo, w ramach darmowego abonamentu, można załadować dynamiczny widok ulicy czternaście tysięcy razy. Za każdy kolejny tysiąc (do osiągnięcia pułapu stu tysięcy) zapłacisz czternaście dolarów. Jeśli pułap stu tysięcy ładowań zostanie przekroczony, cena za następne tysiące spadnie do jedenastu dolarów i dwudziestu centów.

Istnieje możliwość ustawienia budżetu tak, że nie przekroczy on dwustu dolarów – czyli korzystanie z Google Maps pozostanie darmowe. W takim wypadku jednak, jeśli limit darmowych wyświetleń zostanie osiągnięty, mapa przestanie się wyświetlać. Wsparcie natomiast wciąż jest darmowe, dostępne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.
> Sprawdź szczegółowy cennik usług Google Maps

Dodatkowo – ostatnio Google ogłosiło, że przy pierwszej rejestracji konta klienci dostaną bonus wysokości trzystu dolarów.

Co trzeba zrobić, by dalej korzystać z usług Google Maps?

By dalej korzystać z map i systemów Google – na przykład wyświetlać fragmenty na swoich stronach – potrzeba ważnego klucza API oraz konta rozliczeniowego Google Cloud Platform. Większość firm, zwłaszcza małych, nie powinna mieć problemów ze zmieszczeniem się w darmowym planie taryfowym, nawet one jednak muszą stworzyć konto bilingowe i dodać do niego kartę kredytową.

Poniżej przedstawiamy całą procedurę krok po kroku.

 

Stworzenie konta bilingowego w Google Cloud Platform

1) Wejdź na stronę https://cloud.google.com/maps-platform/user-guide/

2) Wybierz opcję „create a new account”:

3) Zaznacz produkt, którego potrzebujesz. Jeśli zależy ci na tym, aby na Twojej stronie wciąż wyświetlały się mapy – na przykład pokazujące lokalizację Twojej firmy – wybierz opcję “mapy” i kliknij „dalej”:

4) Wybierz opcję „utwórz nowe konto rozliczeniowe”:

5) Nadaj nazwę konta, a następnie kliknij „dalej”:

6) Z rozwijanej listy wybierz kraj, na którym znajduje się Twój adres rozliczeniowy:

7) W kolejnym kroku musisz podać informacje na temat firmy i jej właściciela:

8) W następnym oknie wymagane są informacje na temat głównej osoby kontaktowej oraz danych karty:

9) Gdy pojawi się okienko „Włączanie platformy Map Google” – klikasz dalej:

10) W kolejnym oknie wyświetli się Twój klucz API. Aby mapa wciąż się wyświetlała na stronie, nowy klucz musi zostać wstawiony do skryptu na stronie.

Dla pewności poprawnego funkcjonowania, rekomendujemy przekazanie klucza API do specjalistów, którzy zajmą się uzupełnieniem skryptu za Ciebie!
Jeśli masz już gotowy klucz API, zgłoś się do nas!

 

Jak za darmo korzystać z Map Google?

Chcesz mieć pewność, że usługi Google Maps pozostaną dla Ciebie darmowe? Z poziomu konta istnieje możliwość zarządzania budżetami. Żeby to ustawić, należy wykonać następujące kroki:

1. Z menu po lewej stronie wybierasz opcję „Płatności”:

2. Gdy wejdziesz w płatności, wybierasz opcję „Budżety i alerty”:

3. Wybierasz opcję „Utwórz budżet”:

4. W kolejnym oknie zarządzasz budżetem – możesz nadać mu nazwę oraz określić maksymalną kwotę budżetu (300 dolarów):

Dzięki takiemu ustawieniu, masz pewność, że nie zostaną pobrane opłaty za korzystanie z usług Google Maps.

Uwaga: pamiętaj, że jeśli wykorzystasz cały darmowy budżet w danym miesiącu, mapy przestaną się wyświetlać, a usługi nie będą działać na Twoim koncie, aż do kolejnego okresu rozliczeniowego.

 

Podsumowanie najważniejszych zmiany w Google Maps API

Wciąż masz pytania? Odpowiedzi możesz poszukać w oficjalnym FAQ udostępnionym na Cloud Google. W razie wątpliwości skontaktuj się z nami – pomożemy Ci zaimplementować nowy klucz na Twojej stronie.