Scroot, czyli System Skuterów Miejskich - case study projektu > Blog Agencji Intellect
Wciśnij enter, aby wyszukać
Blog Agencji Intellect / Case studies  / Scroot, czyli System Skuterów Miejskich – case study projektu

Scroot, czyli System Skuterów Miejskich
– case study projektu

Kilka miesięcy temu miała miejsce premiera nowatorskiej usługi – wypożyczalni skuterów miejskich Scroot w oparciu o aplikację online, którą w całości realizował Zespół Intellect we współpracy z Navifleet. Obecnie z aplikacji korzysta coraz więcej mieszkańców Warszawy, a sam usługodawca planuje wdrożenie rozwiązania w kolejnych miastach kraju. W naszym case study opisujemy dziś, jak krok po kroku powstał Scroot oraz z jakimi wyzwaniami przyszło nam się zmierzyć w trakcie prac nad tym innowacyjnym systemem.

tytulowa

Idea i wyzwanie

Projekt usługi wypożyczania skuterów miejskich wpisuje się w szerszym kontekście w coraz popularniejszy trend, jakim jest tzw. „sharing economy” – zamiast kupować samochód, rower czy właśnie skuter możemy go po prostu pożyczyć i korzystać z usługi czy danego przedmiotu tylko wtedy, kiedy jest nam faktycznie potrzebne. Głównymi celami i misją projektu Scroot było stworzenie i udostępnienie usługi, będącej odpowiedzią na ten trend oraz problemów z przemieszczeniem się w większym mieście, a dokładniej:

 • skrócenie czasu podróży mieszkańców dużych miast
 • propagowanie modelu ekonomii współdzielenia
 • wzbogacenie komunikacji miejskiej o nowy środek transportu
 • zwiększenie ilości dostępnej przestrzeni publicznej w obszarach miejskich.

Odpowiedzią na te problemy okazał się właśnie skuter, jako pojazd, który umożliwia szybkie, sprawne i wygodnie poruszenie się po przestrzeni miejskiej, a także – co istotnie – bezproblemowe parkowanie. Dzięki Scroot można więc zapomnieć o korkach i korzystać z pojazdu tylko wtedy i w takim wymiarze, jaki jest potrzebny użytkownikowi. Usługa to jednak nie tylko udostępnienie samych pojazdów, ale również całościowy system IT, bazujący na monitoringu GPS oraz aplikacja użytkownika, w której można założyć konto, pozwalające na wypożyczanie skuterów.

2

Kompetencje – współpraca software house Intellect i Navifleet

Na potrzeby realizacji projektu Scroot w prace koncepcyjne i techniczne zostali zaangażowani do wspólnych działań specjaliści Grupy Intellect – z jednej strony programiści z software house Intellect, z drugiej technicy z firmy Navifleet, która dostarcza system do profesjonalnego monitoringu GPS pojazdów (www.navifleet.pl). Pod jednym dachem zebrał się więc doświadczony i multidyscyplinarny zespół, który przez ok. 9 mieniący intensywnie pracował nad finalnym produktem. W pierwszej fazie prac została opracowana całościowa dokumentacja projektu, a więc specyfikacja funkcjonalno-techniczna, która opisywała szczegółową koncepcję i mechanikę działania systemu. Do naszych zadań w ramach tworzonej specyfikacji należało m.in.:

 • przygotowanie systemu nadzoru skutera GPS wraz z zarządzaniem skuterem online
 • przygotowanie autorskiego system zarządzania otwarciem kufra /sterowanie zapłonem
 • przygotowanie autorskiego systemu analizy trasy, spalania, czasu jazy i wszystkich parametrów skutera
 • przygotowanie analizy autorskiego systemu płatności i rozliczeń w oparciu o model biznesowy Scroot

 Zakres prac nad projektem

Przygotowana w pierwszym etapie specyfikacja funkcjonalno-techniczna stała się podstawą do dalszych prac. Zespół Intellect przygotował prototyp systemu w postaci makiet funkcjonalnych UI/UX, następnie design serwisu internetowego i aplikacji mobilnej usługi oraz zrealizował kompleksowe prace programistyczne i hardware’owe  w oparciu o dedykowane rozwiązania – m.in.:

 • dobór urządzeń i systemu GPS, wykonanie zamków i kufrów i innych elektrycznych komponentów systemu
 • oprogramowanie serwisu internetowego, panelu administracyjnego wraz z CRM
 • przygotowanie API komunikacyjnego z systemem GPS oraz zarządzania skuterami
 • testowanie aplikacji i uruchomienie usługi na dedykowanym serwerze produkcyjnym

Obecnie Intellect świadczy całościowe wsparcie administracyjne i techniczne dla Scroot oraz jest partnerem technologicznym firmy na potrzeby dalszego rozwoju systemu.

3

Scroot dziś

Scroot oferuje obecnie aż 37 skuterów, które można wypożyczyć na terenie Warszawy i planowana jest dalsza ekspansja usługi w kolejnych miastach Polski.  Fanpage marki Scroot, który prowadzi dział Social Media Intellect zebrał dodziś społeczność ponad 2100 fanów. Mieszkańców stolicy i wszystkich zainteresowanych usługą odsyłamy do serwisu internetowego Scroot, gdzie można poznać szczegółową ofertę wypożyczalni oraz założyć konto – www.scroot.pl.

4

Sławomir Turkiewicz

Client Service Director w agencji interaktywnej Intellect

Brak komentarzy

Napisz komentarz