Reklama na Facebooku krok po kroku > Blog Agencji Intellect
Wciśnij enter, aby wyszukać
Blog Agencji Intellect / Social Media  / Reklama na Facebooku krok po kroku
skuteczna reklama na facebooku

Reklama na Facebooku krok po kroku

Facebook daje ogromne możliwości promocyjne: w ostatnich latach stał się jednym z najpopularniejszych narzędzi w marketingu, służącym zarówno do celów sprzedażowych, jak i wizerunkowych. Reklamodawcy dopiero zaczynający przygodę z Facebookiem często więc nie wiedzą, w jaki sposób efektywnie promować swoją stronę oraz zadają sobie wiele pytań. Czy reklama na Facebooku jest skuteczna? Jakie opcje udostępnia Facebook i w jaki sposób najlepiej je wykorzystać? Jak dobrać grupę docelową i ile może kosztować reklama na Facebooku? Czy można wypromować się na portalu Zuckerberga nie inwestując w płatne kampanie? W Agencji Intellect postanowiliśmy podzielić się wiedzą i doświadczeniem nabytymi przez lata prowadzenia profili dla klientów działających w ramach różnych branż – i odpowiedzieć na powyższe pytania.

skuteczna reklama na facebooku

Czy reklama na Facebooku jest skuteczna?

Facebook to obecnie jedno z najpopularniejszych (jeśli nie najpopularniejsze!) social mediów. Platforma daje reklamodawcom dostęp do ogromnego, zróżnicowanego grona odbiorców, a dodatkowo oferuje cały wachlarz możliwości w zakresie tworzenia kampanii o odmiennych celach. Wraz ze zmianami algorytmów (o których pisaliśmy m.in. we wpisie o aferze Cambridge Analytica) zdobywanie fanów dla profili oraz budowanie zasięgów stało się trudniejsze, wciąż jednak Facebook jest skutecznym narzędziem zarówno wizerunkowym, jak i sprzedażowym.

Za pomocą Facebooka możesz dotrzeć do odbiorców z informacją o produkcie czy usłudze, przekierowywać na stronę firmy lub sklepu, budować lojalność dotychczasowych klientów, zwiększać zasięg marki i kreować pożądany wizerunek. Reklama na Facebooku może być więc skuteczna, ale… tylko jeśli będzie we właściwy sposób przygotowania, a kampania zostanie odpowiednio stargetowana i zoptymalizowana.

Działalność na Facebooku też wymaga strategii!

Samo ustawianie reklam na Facebooku pomoże zbudować zasięgi, ale nie wystarczy, aby osiągnąć naprawdę dobre rezultaty. Jeszcze zanim zdecydujemy się zapłacić za wyświetlanie postów sponsorowanych, należy opracować strategię – zarówno prowadzenia profilu, jak i w zakresie przyszłych kampanii reklamowych.

tworzenie strategii social media w intellect

Tak jak w przypadku każdej strategii marketingowej, tak i tu należy najpierw zastanowić się, jakie są główne cele, które chcemy osiągnąć, do jakich grup docelowych planujemy dotrzeć, na budowie jakiego wizerunku marki nam zależy. Materiały reklamowe, które mają być na Facebooku promowane, muszą być właściwie dobrane do rodzaju kampanii i grupy, do której mają dotrzeć. Należy pamiętać o takich sprawach, jak to, że „obraz znaczy więcej niż tysiąc słów” – użytkownicy social mediów zwracają uwagę przede wszystkim na obrazy. Jeśli grafika w poście sponsorowanym nie będzie atrakcyjna, nieważne, jak duży budżet przeznaczonym na facebookową reklamę – efekty nie będą zadawalające. Konieczne jest też dobieranie form promocji pasujących do marki – na przykład, jeśli decydujemy się na zatrudnienie influencerów i kampanię reklamową z ich udziałem, dobranie odpowiednich osób i właściwej formy komunikatu będzie kluczowe. (Inaczej może skończyć się na dużym kryzysie w mediach społecznościowych – jak chociażby z marką Żywiec Zdrój i Martyną Wojciechowską.) Odpowiednią formę reklamy trzeba też dobrać do rodzaju działalności. Na przykład prowadząc sklep z dużą ilością produktów warto rozważyć utworzenie katalogu i remarketing, a chcąc przyciągnąć klientów, którzy wejdą na formularz z zamówieniem – kampanię na przekierowania, prowadzącą do tegoż formularza.

Facebook menadżer vs Promuj post

Osoby ustawiające promocje okazyjnie najczęściej korzystają z przycisku „promuj post”. Niestety – jest to narzędzie bardzo ograniczone, za pomocą którego trudno stworzyć naprawdę skuteczną kampanię, nie mówiąc już o jej późniejszej optymalizacji. Każdy, kto planuje większe wydatki na reklamę na Facebooku, powinien zaprzyjaźnić się z Menadżerem Facebooka (Ads Manager). W innym przypadku istnieje duże ryzyko przepalenia budżetu. Ads Manager daje zdecydowanie większe możliwości. Kampanie ustawione w menadżerze znacznie łatwiej stargetować na odpowiednie grupy docelowe, prostsze jest także śledzenie ich wyników – i w razie potrzeby wprowadzanie zmian.

Ustawianie reklam z poziomu portalu – za pomocą przycisku promuj post  – jest prostsze, ale mniej efektywne. Aby skorzystać z menadżera reklam, należy:

Tworzenie reklamy na Facebooku kroku po kroku

Rodzaje kampanii reklamowych – wybór celu reklamowego 

Pierwszym krokiem, podczas tworzenia reklamy na Facebooku, jest wybranie celu kampanii. Menadżer Facebooka umożliwia utworzenie reklam nastawionych na:

 • rozpoznawalność marki – celem jest zwiększenie znajomości marki, utrwalenie jej istnienia w pamięci odbiorcy. Reklama ma dotrzeć do osób, które z największym prawdopodobieństwem zwrócą na nią uwagę (i zobaczą logo/nazwę)
 • zasięg – celem jest upewnienie się, że reklama na Facebooku zostanie wyświetlona jak największej liczbie użytkowników
 • ruch – cel kampanii to uzyskanie przejścia z reklamy facebookowej do innego miejsca w sieci: na przykład na stronę firmową, do formularza z zamówieniem albo na stronę produktu w sklepie. Kampanie na ruch są szczególnie opłacalne, gdy reklama ma zachęcać do złożenia zamówienia konkretnego produktu/usługi (biletu na koncert, książki, sukienki i tak dalej)
 • aktywność – ten cel wiąże się z przyciągnięciem osób, które w jakiś sposób zareagują na materiał reklamowy: na przykład go polubią. Ustawiając kampanię na aktywność można ustawić zarówno promocję posta opublikowanego na stronie, jak i reklamę widoczną tylko u użytkowników Facebooka lub przygotować kampanię na polubienia fanpage’u
 • instalacje aplikacji – jeśli Twoja firma ma własną aplikację i celem kampanii ma być zachęta do jej pobrania i zainstalowania – Facebook również umożliwia ustawienie stosownej kampanii
 • wyświetlenia filmu – w przypadku publikacji filmów celem kampanii może zostać zachęcenie jak największej ilości osób do jego obejrzenia
 • pozyskiwanie kontaktów – dotarcie do osób, które mogą być skłonne pozostawić swój mail czy numer telefonu
 • wiadomości – zachęta do kontaktu ze stroną, poprzez posłanie wiadomości
 • konwersje – podjęcie konkretnego działania na witrynie czy w aplikacji
 • sprzedaż z katalogu – typ reklamy, która automatycznie wyświetla produkty z katalogu produktów, osobom potencjalnie zainteresowanym kupnem (np. jeśli ktoś często ogląda buty, może zobaczyć buty z katalogu firmy obuwniczej)
 • ruch w firmie – reklama będzie wyświetlana osobom, które przebywają w konkretnej lokalizacji – na przykład, jeśli sklep znajduje się w Krakowie – osobom logującym się w Krakowie właśnie.

wybór celu kampanii

Tak różnorodne cele umożliwiają, po pierwsze, dokładne śledzenie konwersji. W zależności od tego, jaką opcję wybierzemy, w menadżerze reklam będziemy mogli obserwować, ile osób wykonało pożądane działanie (przeszło na stronę, obejrzało film, zainstalowało aplikację – i tak dalej). Po drugie, algorytmy Facebooka wyświetlają reklamę tym użytkownikom, którzy z największym prawdopodobieństwem wykonają konkretną akcję.

Optymalizacja budżetu kampanii – co to oznacza?

Po wybraniu celu, przychodzi pora na nadanie nazwy kompanii oraz zdecydowanie, czy chcemy „zoptymalizować budżet”. Warto wpisać nazwę, która umożliwi nam późniejszą, łatwą identyfikację posta – tak, by patrząc do menadżera, od razu widzieć, którego z nich dotyczą wyniki. (Na przykład, ustawiając kampanię reklamową na wyświetlenia filmu o produkcji, nazwa kampanii może brzmieć: Wyświetlenia filmu Produkcja).

Opcją wartą uwagi jest „Optymalizacja budżetu kampanii”. Co ona oznacza? Ustawiając reklamę na Facebooku, kierujemy ją na grupy docelowe. Jeśli tylko budżet na to pozwala – warto kierować każdą kampanię na przynajmniej dwie grupy, tak by móc po pierwsze, dotrzeć do różnych odbiorców, po drugie – ze względu na fakt, że koszt zdobycia odbiorcy w różnych grupach bywa bardzo odmienny. Ustawiając kampanię na kilka grup, możemy w razie potrzeby wyłączyć tę grupę, która jest zbyt kosztowna i nie przepalimy budżetu.

Jeśli wybierzemy opcję „optymalizacja budżetu kampanii” Facebook automatycznie rozdzieli budżet pomiędzy wybrane przez nas grupy docelowe – kierując jego większość na te grupy, które chodzą najtaniej. Warto uruchomić optymalizację, jeżeli nie wiemy, która z grup będzie najbardziej opłacalna, a zależy nam przede wszystkim na rezultatach. Ta opcja jest jednak niewskazana, jeśli np. zależy nam na zróżnicowaniu grupy odbiorców i przeznaczeniu konkretnego budżetu na konkretne grupy.

Jeśli zaznaczymy tę opcję, w tym miejscu przyjdzie pora na wpisanie budżetu kampanii. Kwestie budżetowe zostaną dokładniej omówione w dalszej części tekstu. Warto tu jednak wspomnieć, że na tym etapie – jeśli wybierzemy “optymalizuj budżet w obrębie zestawu reklam” trzeba zwrócić uwagę na to, czy wpisujemy budżet dzienny czy całkowity.

Wybór właściwej grupy odbiorców reklam na Facebooku to klucz do sukcesu

Kolejny krok, podczas tworzenia kampanii reklamowej na Facebooku, to utworzenie grupy odbiorców – czyli wyznaczenie kryteriów, wedle których mają zostać wybrani użytkownicy, którym wyświetli się reklama.

Bardzo często początkujący uważają, że im większa grupa docelowa – tym lepiej. Nie raz, nie dwa, sprawdzając, dlaczego wyświetla mi się dana reklama, odkrywałam, że reklamodawca postanowił dotrzeć na przykład do kobiet w wieku 20 – 50 lat i… nic więcej. Żadnych kryteriów dodatkowych. Takie targetowanie w znakomitej większości przypadków to błąd. Należy pamiętać, że w określonym budżecie zawsze reklama na Facebooku dotrze do ograniczonej liczby osób. Ważne jest więc, by były to osoby, które naprawdę mogą być zainteresowane ofertą. Prowadzisz restaurację w Krakowie? Zdobycie dwóch tysięcy odbiorców w Gdańsku nie wpłynie na liczbę klientów. Restauracja sprzedaje wyłącznie wegetariańskie posiłki? Jeśli reklamę na Facebooku zobaczy osoba lubiąca takie jedzenie właśnie, z większym prawdopodobieństwem postanowi ją odwiedzić niż ktoś, kto przepada za hamburgerami. Kierowanie reklam bardzo ogólnie w wielu przypadkach jest więc po prostu marnowaniem budżetu. Duży zasięg nie będzie szedł w parze ze skutecznością. Wybór bardzo ogólnej grupy docelowej nie zawsze jest błędem (np. Jeśli celem jest zwiększanie świadomości marki, a produkt może trafiać do masowego odbiorcy), ale zazwyczaj warto wybrać kryteria dodatkowe.

W jaki sposób wybrać dobrą grupę docelową? Należy przemyśleć, do kogo chcemy dotrzeć oraz jakie osoby może zainteresować treść konkretnego posta czy dana oferta. Nie ma tu jednego „najlepszego przepisu”, który zawsze pozwoli wybrać ten najlepszy target – zwłaszcza, że grupę docelową należy zawsze wybierać pod konkretny post (lub przygotowywać post z myślą o konkretnej grupie docelowej). Specjaliści przy wyborze opierają się na doświadczeniu i testach. Zazwyczaj też ustawiają kilka grup docelowych, obserwują wyniki i modyfikują zestaw reklam w razie potrzeby.

Przykład wyboru grupy docelowej

Case: promocja książki fantastycznej z gatunku urban fantasy, opowiadającej o przygodach grupy młodych czarodziejów, kierowana głównie do czytelników w wieku 15 – 25 lat

 Źle dobrana grupa docelowa: osoby zainteresowanie książkami 

Dlaczego grupa docelowa jest źle wybrana: reklama będzie wyświetlać się określonej liczbie osób z grupy użytkowników, którzy wyrażają zainteresowanie książkami. Będą to jednak jakiekolwiek książki – z trzech osób, które zobaczyły reklamę, jedna może być nastoletnim wielbicielem fantasy, druga młodą matką, która kupuje tylko książeczki dla małych dzieci, a trzecia starszym panem, czytającym wyłącznie pozycje historyczne. Tym samym reklama dociera w dużej mierze do osób, które z pewnością nie będą zainteresowane jej treścią.

 Źle dobrana grupa docelowa: osoby zainteresowanie książkami lub urban fantasy lub Harry’m Potterem 

Dlaczego grupa docelowa jest źle wybrana: Facebook będzie wyświetlać reklamę osobom, które spełniają przynajmniej jedno z wyżej wymienionych kryteriów. Kreację może więc równie dobrze zobaczyć osoba lubiąca urban fantasy, książki oraz Harry’ego Pottera, jak i nieczytający fan filmów o Potterze (Zainteresowany Harry’m Potterem, ale już nie książkami) czy ponownie – matka kupująca książki o pielęgnacji niemowląt (która spełnia kryterium zainteresowania książkami, ale nie spełnia dwóch pozostałych).

wybór grupy docelowej facebook

Dobrze dobrana grupa docelowa: osoby do 25 roku życia, które są zainteresowane książkami ORAZ fantastyką ORAZ Harry’ego Pottera 

Dlaczego grupa docelowa jest dobrze wybrana: reklama będzie wyświetlana jedynie osobom, spełniającym wszystkie wyżej wymienione kryteria. Na trzy osoby widzące reklamę zobaczą ją więc tylko ci, którzy lubią książki, fantastykę i Harry’ego Pottera. Prawdopodobieństwo, że osoba, która lubi podobną powieść, często sięga po książki oraz interesuje się fantastyką, przemyśli kupno tej konkretnej książki, jest wyższe niż szansa na to, że kupi ją na przykład ktoś, kto czytuje wyłącznie pozycje historyczne.

Oczywiście, nie jest to jedyna właściwa grupa docelowa – poza nią reklamę należałoby puścić przynajmniej na dwie inne starannie dobrane grupy (np. wielbiciele urban fantasy, lubiący Empik -> czyli osoby interesujące się urban fantasy – a promowana powieść jest powieścią urban fantasy – oprócz tego zainteresowane także dużą księgarnią, a więc zapewne – kupujące książki) – i aby upewnić się, że reklama odniesie pożądany skutek, należy obserwować wyniki, a w razie potrzeby modyfikować kryteria doboru.

Źle dobrana grupa docelowa: osoby do 25 roku życia, lubiące książki oraz fantastykę, oraz Harry’ego Pottera, oraz Empik, oraz urban fantasy 

Dlaczego grupa docelowa jest źle wybrana: mogłoby się wydawać, że to dobrze dobrana grupa – osoby spełniające wszystkie te kryteria prawdopodobnie będą zainteresowane promowanym produktem. Lubią książki i urban fantasy, czytały podobną pozycję – Harry’ego Pottera i korzystają z usług księgarni, a więc zapewne kupują powieści. Co jest jednak tutaj problematyczne? Wielkość grupy. Owszem, takich osób w Polsce zapewne jest sporo. Facebook jednak na podstawie swoich algorytmów potrafi znaleźć jedynie niecały tysiąc użytkowników spełniających te kryteria – przy tak niewielkiej grupie docelowej dotarcie do jednej osoby będzie zbyt trudne, aby stało się to opłacalne. Aby grupa działała trzeba więc ją zmodyfikować – na przykład wyrzucając zainteresowanie “Harrym Potterem”.

zasięg reklamy na fb

Wybierając grupę docelową ważne jest znalezienie złotego środka – pomiędzy kryteriami zbyt ogólnymi, a zbyt szczegółowymi.

Umiejscowienie reklamy

Po wybraniu grupy docelowej, warto zwrócić uwagę na możliwość zmiany umiejscowienia reklamy. Reklama może wyświetlać się nie tylko na Facebooku (i w różnych miejscach na stronie), ale także na Instagramie, w Messangerze czy Audience Network. W tym przypadku jednak zdarza się, że „mniej znaczy więcej” i nie warto wypuszczać reklamy na wszystkie te umiejscowienia. Jeśli na przykład promujemy post z grafiką, nie ma po co wyświetlać go w „proponowanych filmach”, a jeżeli istotny jest dla nas ruch na facebookowym profilu – nie ma sensu uruchamianie promocji posta facebookowego na Instagramie.

Harmonogram i budżet – ile kosztują reklamy na Facebooku?

W przypadku Menadżera Reklam Facebooka, mamy możliwość ustawienia budżetu dziennego – a więc ustalenia, jaka kwota ma wydawać się każdego dnia, jak i ustawienia budżetu całkowitego – czyli wpisania całościowej sumy, która ma zostać przeznaczona na daną kampanię. W tym drugim przypadku konieczne będzie także ustalenie harmonogramu – a więc zaznaczenie, do kiedy ma trwać konkretna kampania. Uwaga: należy tutaj zachować ostrożność i upewnić się, że wpisując budżet całościowy nie został on przez Facebooka potraktowany jako budżet dzienny. Pomyłka w tym zakresie może drogo kosztować.

Podobnie, jak w przypadku ustalania grup docelowych, wybór harmonogramu i wysokości budżetu zawsze jest indywidualny. Wpływ na decyzję może mieć wiele czynników – na przykład to, czy promujemy po kolei wszystkie posty, czy jedynie wybrane, jaka jest tematyka konkretnej kreacji reklamowej, do kogo ją kierujemy, co chcemy osiągnąć. Należy jednak pamiętać, że Facebook wymaga wydania przynajmniej dwóch złotych dziennie na jeden zestaw reklam (a więc na przykład – ustawiając na Facebooku reklamę na dwa dni, na dwie grupy docelowe, musimy wydać minimum osiem złotych).

Warto podkreślić, że w przypadku profili firmowych reklamy najlepiej uruchamiać systematycznie – a więc przeznaczać na Facebook Ads stały, miesięczny budżet (ewentualnie zwiększając go w okresach, gdy ważna jest wzmożona aktywność – na przykład gdy na rynek wprowadza się nowy produkt).

Wybór materiału reklamowego

Po ustaleniu celu, grup docelowych, budżetu i harmonogramu reklamy na Facebooku w ostatnim kroku należy wybrać materiał, który będziemy promować. Facebook daje tu dwie opcje – możemy użyć istniejącego już materiału czyli wypromować post opublikowany na fanpage/u facebookowym (opcjonalnie, jeśli konto na Facebooku spięte jest z instagramowym – także post z Instagrama) albo stworzyć ten materiał z poziomu Menadżera Reklam: wgrywając obraz oraz pisząc odpowiednie copy.

tworzenie teksty reklamy

W tym drugim przypadku utworzony materiał będzie jedynie reklamą, niewidoczną na tablicy na fanpage’u – chyba że opublikujemy go na stronie, wybierając właściwą opcję z poziomu menadżera. (Tzw. Dark post.)

Jeśli chcemy wypromować istniejący post – wybieramy w menadżerze opcję „użyj istniejącego posta”, a następnie klikamy na przycisk „wybierz post”. By utworzyć kreację reklamową od zera, wybieramy opcję „utwórz reklamę” – i wprowadzamy po kolei grafikę i copy.

Czy ustawienie kampanii reklamowej na Facebooku to koniec działań?

Jeśli zakończymy tworzenie kampanię reklamową i opublikujemy ją to koniec prac nad nią jedynie w teorii. By osiągnąć naprawdę dobre rezultaty, kampanię trzeba monitorować – zwłaszcza, jeśli przeznaczamy na nią większy budżet lub ma ona działać przez długi czas. By osiągnąć dobre rezultaty często w jednej kampanii ustawia się rożne grupy docelowe lub używa kilku kreacji reklamowych (np. w kampanii na przekierowania użytkownikom może wyświetlać się kilka różnych bannerów). Konieczne jest więc testowanie, sprawdzanie, które rozwiązania sprawdzają się najlepiej, a często także edytowanie kampanii, przesuwanie budżetów lub nawet ustawianie kampanii reklamowej od nowa.

Jakie są wymiary grafik do reklam na Facebooku?

Aby reklama wyglądała estetycznie, grafika powinna mieć odpowiedni rozmiar. Sugerowane rozmiary grafik bywają różne – Facebook co jakiś czas zmienia swoje zalecenia, a zdarza się też, że grafika do danego typu posta czy kampanii będzie prezentować się odpowiednio w kilku różnych formatach.

aktualne wymiary reklam na facebooku

Na podstawie naszego doświadczenia sugerujemy:

 • grafika pozioma: 800×670 lub 1200×900
 • grafika pionowa: 640×960
 • grafika na przekierowania: 1200×628
 • kampania na polubienia: 1200×444
 • grafika do karuzeli: 800×800

Więcej na ten temat można przeczytać w artykule Aktualne wymiary grafik na Facebooku.

Czego nie można promować na Facebooku?

Należy pamiętać, że Facebook stawia reklamom na portalu pewne ograniczenia. Zdarza się, że reklama przez portal nie zostanie zaakceptowana bądź jej zasięgi będą mocno okrojone. Kiedy dochodzi do takiej sytuacji?

 • na obrazie jest za wiele tekstu – jeśli na grafice w materiale reklamowym jest dużo tekstu, zasięg reklamowy spadnie. Jeśli tekstu jest bardzo dużo – reklama może zostać całkiem wyłączona przez portal
 • prezentowane materiały są drastyczne – Facebook nie zezwala na promocję postów z drastycznymi materiałami. Za materiał drastyczny może zostać uznane każde zdjęcie czy opis, który Facebook uzna za mający na celu straszenie odbiorców
 • posty zawierają treści „sensacyjne” – kolejne ograniczenie, które nakłada Facebook, dotyczy promowania treści „sensacyjnych” – przy tym i w tym przypadku definicja „treści sensacyjnych” jest dla Facebooka dość płynna
 • reklamy mogą zostać uznane za dyskryminujące – jak czytamy w regulaminie „reklamy nie mogą dyskryminować ani zachęcać do dyskryminowania osób ze względu na ich rasę, przynależność etniczną, kolor skór, narodowość, wyznawaną religie, wiek, płeć, orientację seksualną, tożsamość płciową, sytuację rodzinną, niepełnosprawność, chorobę lub schorzenie genetyczne”. Co oznacza to w praktyce? Znów – kryteria stosowane przez portal są dość arbitralne. Zablokowana może być chociażby reklama posta, w którym wprost napiszemy, że naszą ofertę kierujemy do osób w konkretnym wieku. Facebook umożliwia ustawienie reklamy tak, by widziały ją osoby w konkretnym przedziale wiekowym – ale lepiej już nie napisać tego w samym materiale (nawet jeśli promujemy – na przykład – krem dla osób w wieku 20 – 40 lat).
 • post dotyczy tematów politycznych – może się zdarzyć, że reklama posta, w którym na przykład padają imiona i nazwiska znanych polityków, również zostanie zablokowana
 • grafika zostanie uznana za nieodpowiednią – Facebook może zablokować reklamę na przykład posta, w którym na grafice znajduje się ktoś nagi. Warto tu podkreślić, że algorytmy portalu mogą zablokować nie tylko reklamę z grafiką z nagą osobą ale też dajmy na to – grafikę z obrazem, na którym uwieczniono kogoś nagiego albo nawet… zdjęcie rzeźby przedstawiającej nagie postacie
 • w poście pojawiają się słowa związane bezpośrednio z portalem bądź zachęcające do polubienia czy udostępnienia strony – jeśli w treści posta, który chcemy wypromować, znajdzie się na przykład słowo „Facebook” może dojść do zablokowania reklamy
 • post dotyczy nieodpowiednich treści – nie wszystkie typy postów mogą być promowane. Facebook zakazuje na przykład promowania materiałów, które można uznać za „wzywające do nienawiści”, ale także dajmy na to reklamy papierosów, tytoniu czy e-papierosów oraz kredytów
 • post zawiera błędy ortograficzne, interpunkcyjne, gramatyczne – Facebook dba również o to, aby posty sponsorowane, które dotrą do odbiorców, były… poprawnie napisane. Treść zawierająca błędy może zostać zablokowana
 • treść posta została nieodpowiednio przedstawiona – Facebook wprowadza ograniczenia na przykład odnośnie reklam postów dotyczących… urody i zdrowia. Reklamodawcom wolno zachęcać do dbania o urodę, sylwetkę i zdrowie oraz reklamować swoje usługi. Nie mogą jednak kierować reklam do osób niepełnoletnich, sugerować we wpisach sponsorowanych, że ktoś powinien negatywnie postrzegać własną osobę (na przykład z powodu wagi) albo przedstawiać grafik zawierających zdjęcie „przed” i „po” czy pokazywać efekt osiągnięty dzięki usłudze, który jest mało prawdopodobny (przy czym – Facebook jest pod tym względem wyjątkowo restrykcyjny i ma szeroką definicję „mało prawdopodobnego” efektu)

Więcej na ten temat można przeczytać w zasadach dotyczących reklam na Facebooku.

Ile kosztuje reklama na Facebooku?

Jak już wspominaliśmy – budżet minimalny to dwa złote za jeden dzień puszczania jednego zestawu reklam (czyli reklamy na jedną grupę docelową). Jednorazowe promowanie postów albo bardzo niskie budżetu rzadko jednak przynoszą dobre rezultaty. W ramach niewielkiego budżetu mamy ograniczone możliwości odnośnie testowania różnych formatów reklamowych i grup docelowych. Utrudnia to zoptymalizowanie reklam. Dotrzemy też do mniejszego grona odbiorców. Jednorazowe promocje, wypuszczane co jakiś czas sprawdzają się w niewielu przypadkach – na przykład, jeśli firmie zależy tylko na tym, aby wypromować nowy produkt, poza tym jednak nie próbuje zyskiwać klientów przez Facebooka. Budżet na stałe działania powinien wynosić więc minimum sto złotych miesięcznie – więcej, jeśli zależy nam na uruchomieniu stałej kampanii na przekierowania (budującej ruch na stronie) oraz polubienia (zwiększającej liczbę fanów fanpagu, a co za tym idzie – zasięgi organiczne). Warto też podkreślić, że jeśli zlecamy prace agencji, konieczne będzie opłacenie kosztu przygotowania grafik oraz pracy specjalistów. Zamieszczanie postów, ustawianie reklam, wybieranie odpowiednich grup docelowych do treści każdego posta oraz późniejsze monitorowanie wyników jest czasochłonne.

 Jaki jest koszt dotarcia do odbiorców? To zależy – zarówno od celu kampanii reklamowej, jak i materiału reklamowego, grupy docelowej, czy wreszcie potencjalnej konkurencji. Zazwyczaj za dotarcie do węższej grupy docelowej zapłacimy więcej – ale chociaż zasięg i liczba reakcji będą mniejsze niż w przypadku dużej grupy docelowej, promocja powinna zapewnić lepsze konwersje. Koszty wzrastają też tam, gdzie na rynku działa duża konkurencja – jeśli wiele firm działa w tej samej branży i ustawia kampanie na te same grupy docelowe, dotarcie do odbiorcy staje się bardziej kosztowne. Wreszcie – atrakcyjny materiał reklamowy bardziej przyciąga uwagę internautów, a więc uzyskanie ich reakcji staje się tańsze. Nie bez znaczenia jest też rodzaj promowanej działalności – znacznie łatwiej uzyskać zainteresowanie na przykład reklamą butów, słodyczy czy przysmaków dla psa niż stroną oferującą żwir budowlany. Ze względu na rozmaitość czynników, mających wpływ na koszty i powodzenie kampanii, estymowanie wyników jest bardzo trudne.

 Można przyjąć, że w przypadku dobrze zoptymalizowanych kampanii na aktywność pod postami za aktywność użytkownika zapłacimy zwykle od 10 do 70 groszy. Bardziej kosztowne będą na przykład kampanie na polubienia (tu dobrym wynikiem jest już w wielu przypadkach taki, który oscyluje w okolicach złotówki za polubienie) czy przekierowania.

Facebook lubi sprawiać… problemy

O czym należy pamiętać, jeśli chcemy ustawiać reklamy na Facebooku? O tym, że menadżer bardzo lubi płatać figle reklamodawcom. Poniżej kilka przykładów błędów, z którymi w ostatnich miesiącach borykali się nasi specjaliści:

 • złe wyświetlane rozmiaru grupy docelowej – często zdarza się, że zdaniem Facebooka każda ustawiania grupa była zbyt mała. Nawet jeśli miała obejmować wszystkich Polaków, bez kryteriów dodatkowych. Co zrobić w takiej sytuacji…? Jedyne opcje to przeczekanie albo zdanie się na wiedzę i intuicję – specjalista zwykle jest w stanie mniej więcej przewidzieć rozmiar danej grupy,
 • dublowanie zestawów reklam – pewnego dnia ustawiane kampanie z jakichś powodów zaczęły automatycznie się dublować. Przy każdym ustawianiu reklamy konieczne było pilnowanie, by przypadkiem nie wystartowała dwukrotnie (zużywając podwójny budżet),
 • niesłuszne uznanie reklamy za łamiącą standardy społeczności – w naszym przypadku na przykład promocja tekstu na temat budownictwa została uznana za próbę promowania kredytów, z którymi artykuł nie miał nic wspólnego. W takich sytuacjach trzeba napisać odwołanie,
 • problemy techniczne – jak nieładujące się lub znikające zestawy reklam, niemożność edytowania grupy docelowej, blokowanie startu reklamy ze względu na niedziałający pixel Facebooka czy niemożnożność wybrania posta do promocji. Na tego typu kłopoty nie ma jednego remedium. Radzenie sobie z nimi wymaga często nieco czasu, cierpliwości oraz inwencji.

Czy reklama na Facebooku jest niezbędna?

Czy da się wypromować fanpage nie płacąc Facebookowi za reklamy? Tak, ale to trudne, a w niektórych przypadkach – niemal niemożliwe. Wypracowanie zasięgów organicznych od zera, zwłaszcza dla fanpage’u firmy, wymaga pracy, czasu i wielu starań. Łatwiej jest w przypadku fanpage’ów kierowanych do zaangażowanej grupy fanów (na przykład strona sportowca, pisarza, grupy muzycznej) czy marki, która już posiada duże grono odbiorców. Jeśli jakaś firma dopiero rozpoczyna działalność na rynku – dotarcie z ofertą do użytkowników social mediów bez budżetu reklamowego jest bardzo trudne. Sytuacji nie poprawia fakt, że Facebook na przełomie 2017 i 2018 wprowadził nowe algorytmy, mocno okrajające organiczne zasięgi profili (organiczne zasięgi – a więc naturalne, niepochodzące z reklam).

W jaki sposób zwiększać ruch i aktywność użytkowników, nie płacąc za reklamę? Warto na start zaprosić znajomych do polubienia strony i udostępniać czasem jej treści na swoim profilu. W przypadku profili firmowych – dobrze zadbać o to, aby na stronie profilu pojawiła się wtyczka, przekierowująca do Facebooka. Konieczne jest też publikowanie materiałów, które przyciągną wzrok użytkowników i, potencjalne, zachęcą ich do interakcji. Po zbudowaniu początkowej bazy fanów dobrze wprost zapraszać ich do aktywności oraz zaznaczenia opcji, która sprawia, że posty strony będą wyświetlały się im jako pierwsze. Zazwyczaj ruch na profilu mogą też wygenerować akcje takie jak organizacja konkursów.

Kampanie reklamowe na Facebooku pomagają budować popularność profilu, dotrzeć z ofertą do nowych klientów oraz podtrzymywać zainteresowanie – i lojalność – dotychczasowych. Dzięki nim można także generować ruch na konkretnej stronie, zachęcać do kupna danego produktu czy zdobywać nowych użytkowników aplikacji. Aby Facebook był skutecznym narzędziem wizerunkowym i sprzedażowym – warto zainwestować budżet w reklamę.

Chcesz wypromować swoją firmę na Facebooku, ale brak Ci czasu, doświadczenia lub umiejętności, które pozwolą zrobić to samodzielnie? Skontaktuj się z nami!

Magdalena Kubasiewicz

Content Marketing & PR Specialist

2 komentarze
 • Odpowiedz 19 listopada 2019 22:52

  Problemy techniczne z reklamami to zmora, nawet w sytuacji, gdy korzysta się z funkcji reklamowych Facebooka wyłącznie w celu promowania własnej działalności, a nie dla wielu klientów. Szczerze mówiąc takie usterki nie powinny mieć miejsca – w końcu płacimy portalowi niemałe pieniądze za wyświetlanie naszych reklam.

  • Agencja interaktywna Intellect.pl
   Odpowiedz 20 listopada 2019 07:31

   Owszem, ale niestety, nic nie da się na to poradzić, błędy są liczne i pewnie będą pojawiały się dalej – pozostaje zachowywać stałą czujność i szukać dróg radzenia sobie z nimi.

Napisz komentarz