Platforma carsharingowa Intellect, czyli program nie tylko dla wypożyczalni samochodów - CASE STUDY > Blog Agencji Intellect
Wciśnij enter, aby wyszukać
Blog Agencji Intellect / Case studies  / Platforma carsharingowa Intellect, czyli program nie tylko dla wypożyczalni samochodów – CASE STUDY
Platforma Intellect Carsharing

Platforma carsharingowa Intellect, czyli program nie tylko dla wypożyczalni samochodów – CASE STUDY

Carsharing to stosunkowo nowa usługa na naszym rynku, która staje się coraz popularniejsza i zyskuje sporą grupę zwolenników, szczególnie w dużych polskich miastach jak Warszawa, Poznań czy Łódź. Trudno się temu dziwić – usługa wypożyczania pojazdów wpisuje się w obecne trendy ekonomii współdzielenia i posiada szereg zalet. Nie mogliśmy pozostać wobec tego obojętni, dlatego stworzyliśmy platformę Intellect Carsharing – czyli kompleksowy i uniwersalny system do zarządzania carsharingiem w wypożyczalniach pojazdów. Kilkumiesięczną pracę nad projektem prowadził multidyscyplinarny zespół naszych specjalistów, którzy zadbali o każdy najmniejszy szczegół. Zapraszamy do zapoznania się z kulisami realizacji – prezentujemy założenia, przebieg prac oraz efekty wdrożenia. Miłej lektury! 

Platforma Intellect Carsharing

Dlaczego Carsharing? 

Carsharing to w skrócie usługa wypożyczalnia pojazdów, dzięki której po drogach porusza się ich mniejsza ilość, a kierowcy, którzy nie posiadają własnego środka transportu, w razie potrzeby, mogą go wynająć i bez problemu dotrzeć w pożądane miejsce. Co ważne, pojazdy wypożycza się na czas – godziny lub nawet minuty, dzięki czemu płacimy za rzeczywisty czas spędzony na drodze.

Sporym atutem jest dostępność i komfort korzystania z systemu – wystarczy smartfon z aplikacją mobilną,  za pomocą której rejestrujemy się i w pełni korzystamy z usługi. Za jej pośrednictwem również otwieramy pojazd – skanujemy kod QR i już, gotowe, możemy ruszać w drogę!

Carsharing to rozwiązanie, które w żadnym stopniu nie jest ograniczone przez pracę biura, ponadto cały proces wypożyczenia pojazdu, począwszy od rezerwacji, skończywszy na jego zwrocie, pozostaje w rękach użytkownika.

Pojazdy zazwyczaj znajdują się w strategicznych punktach miasta, do których łatwo dotrzeć komunikacją miejską. I co istotne – zarówno ubezpieczenie, jak i paliwo wchodzą w skład kosztów wypożyczenia.   

Co wyróżnia platformę do carsharingu Intellect? 

Naszym podstawowym celem było stworzenie uniwersalnej platformy carsharingowej, która mogłaby być wykorzystana do wypożyczenia różnego rodzaju pojazdów – wynajmu samochodów (car-sharing), skuterów (scooter-sharing), rowerów miejskich (bike-sharing), a nawet deskorolek czy hulajnóg.  

Widok pojazdu na mapie

Priorytetem była dla nas funkcjonalność systemu, przyjazna i intuicyjna obsługa dla użytkownika końcowego, a także przejrzyste zasadny działania i prosty system naliczania opłat.  

Z czego składa się systemem do wypożyczania pojazdów od Intellect? 

W odpowiedzi na postawione sobie cele zaprojektowaliśmy platformę carsharingową wraz z kompleksowym systemem IT opierającym się sprzęcie do monitoringu pojazdów przez GPS. Opracowany przez nas system składa się z 4 elementów.

Strona internetowa

Strona internetowa Intellect Carsharing

Strona www prezentuje działanie, funkcjonalności, sposób naliczania opłat oraz korzyści z użytkowania systemu dla klienta końcowego. Pokazuje strefy wypożyczeń i zwrotów pojazdów na mapie, a także umożliwia rejestracje i logowanie do systemu.  

Aplikacja mobilna

Aplikacja mobilna Intellect Carsharing

Aplikacja na Android i iOS pozwala na kompleksowe korzystanie z usługi wypożyczenia pojazdu – począwszy od rejestracji w systemie, poprzez odnalezienie i rezerwację pojazdu, uruchomienie go za pomocą kodu QR, zwrot i automatycznie dokonanie płatności. 

Panel administracyjny i system CRM

Panel administracyjny systemu carsharingu od Intellect

Panel administracyjny pozwala w pełni zarządzać systemem i uzyskiwać szczegółowe informacje na temat pojazdów, wypożyczeń, płatności, użytkowników, pracowników, czy nawet generować kupony rabatowe. 

Urządzenia w pojeździe

Lokalizator GPS do montażu w pojeździe

Pojazdy wyposażone są w profesjonalne urządzenia do monitoringu GPS, które zostały dostarczone przez techników z firmy Navifleet. Dzięki urządzeniom do carsharingu administrator może na bieżąco sprawdzać, gdzie znajdują się poszczególne pojazdy. 

Jak wyglądało tworzenie platformy do carsharingu Intellect?

Prace nad projektem rozpoczęliśmy od przygotowania specyfikacji funkcjonalno-technicznej, zawierającej szczegółową koncepcję działania i rozwiązania techniczne systemu do carsharingu. Następnie stworzyliśmy makiety funkcjonalne UI/UX, kreację strony internetowej oraz dedykowanej aplikacji mobilnej. Kolejny krok należał do naszego zespołu programistów, którzy przeprowadzili kompleksowe prace IT, wdrożenie oraz testy oprogramowania do wypożyczania pojazdów. 

Programista kodujący platformę Intellect Carsharing

Szczegółowy zakres działań  programistycznych i hardware’owych nad projektem obejmował zaprojektowanie systemu monitoringu GPS pojazdu oraz zarządzania nim online. W ramach prowadzonych prac dobraliśmy optymalne rozwiązania GPS – sprzęt oraz system, a także wykonaliśmy elektryczne elementy systemu carsharingowego.  Kolejno nasi deweloperzy zajęli się kodowaniem serwisu internetowego oraz przygotowaniem panelu administracyjnego zsynchronizowanego z systemem CRM. Zaprojektowali kompletne oprogramowanie carsharingowe, wyposażone również w interfejs API komunikujący się ze sprzętem do zarządzania pojazdami. Prace zwieńczyły testy systemu do wynajmu pojazdów, a następnie jego uruchomienie.  

Platformę do wypożyczania pojazdów Intellect Carsharing charakteryzują liczne funkcjonalności połączone z przyjazną i intuicyjną obsługą. Wdrożyliśmy autorski system analizy trasy, spalania, czasu jazdy i wielu innych parametrów pojazdu, umożliwiających dostęp do szczegółowych statystyk. Zaprojektowaliśmy własny, oparty na prostych zasadach system płatności i rozliczeń, a dla użytkowników przygotowaliśmy łatwą w obsłudze aplikację mobilną, która w kilku prostych krokach umożliwia wyszukanie, rezerwację i uruchomienie pojazdu, a także jego zwrot i uregulowanie płatności. 

Efekty prac nad Intellect Carsharing 

W wyniku naszych działań powstała kompleksowa platforma carsharingowa, gotowy program dla wypożyczalni połączony z wysokiej klasy sprzętem do montażu w pojazdach. Liczne funkcjonalności i zaawansowana technologia połączona z jasnymi zasadami działania i prostotą użytkowania, sprawiają, że korzystanie z wynajmu pojazdów – od samochodów po deskorolki 🙂 – nigdy nie było tak szybkie, komfortowe i ekonomiczne! 

Gdzie sprawdzi się nasza platforma i oprogramowanie do carsharingu? 

Platforma Intellect Carsharing to uniwersalny system dla wypożyczalni samochodów, który daje wiele możliwości zastosowań. Jest to świetne rozwiązanie zarówno dla przedsiębiorców chcących wprowadzić swoją usługę sharingową na rynek, jak również dla firm, które chcą posiadać profesjonalne narzędzie do zarządzania flotą samochodową wśród pracowników.  

Praca z panelem administracyjnym Intellect Carsharing

Warto wspomnieć, że za nami już jedno ciekawe wdrożenie – nasz zespół we współpracy z Navifleet stworzył kompleksową platformę służącą do wypożyczania skuterów miejskich dla marki Scroot. Obecnie z usługi korzysta coraz więcej mieszkańców Warszawy, a sam usługodawca planuje ekspansję w kolejnych miastach Polski. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem „SCROOT, CZYLI SYSTEM SKUTERÓW MIEJSKICH – CASE STUDY PROJEKTU„, w którym znajduje się więcej informacji o tym projekcie.

Anna Kaleta

Product Marketing Manager

Brak komentarzy

Napisz komentarz