Koniec Flasha już coraz bliżej? > Blog Agencji Intellect
Wciśnij enter, aby wyszukać
Blog Agencji Intellect / Agencyjny lifestyle  / Koniec Flasha już coraz bliżej?

Koniec Flasha już coraz bliżej?

Kolejny etap na drodze do całkowitego wyeliminowania Flasha pośród technologii webowych rozpocznie się już w grudniu i ma związek z planowanym wprowadzeniem przez Google nowej wersji przeglądarki Chrome 55. Przeczytaj nasz artykuł, poznaj przyczyny aktualizacji, które wprowadza Google oraz zareaguj, zanim Flash,  z którego być może korzysta Twoja strona internetowa, przestanie być całkowicie dostępny.

 flash-21526-44773

Pierwszy krok na drodze do uśmiercania technologii Flash już za nami, a pisaliśmy o tym przed paroma miesiącami w artykule Google przestaje wspierać reklamy w technologii Flash. Warto przypomnieć, że aktualizacja, jaką wprowadziło do tej pory Google, dotyczyła animowanych reklam banerowych tworzonych w technologii Flash – na początku update’u każda reklama tego typu, która już funkcjonowała lub była tworzona po wprowadzonej aktualizacji, nie znikała, jednak była wyświetlana w formie statycznej. Obecnie jednak w systemie reklamowym AdWords niemożliwe jest już w ogóle dodawanie reklam wykonanych we Flashu, a za kilka miesięcy także reklamy wgrane wcześniej przestaną być wyświetlane.

Od reklam się zaczęło, tym razem jednak istotna zmiana związana z blokowaniem przestarzałej technologii Flash będzie planowana w kontekście wprowadzenia na rynek nowej wersji przeglądarki Google – Chrome 55, już w grudniu tego roku. Zmiana, o której mowa, polegać ma na tym, że Chrome będzie uruchamiał tylko witryny i elementy, wykorzystujące HTML5 i domyślnie blokował Flasha. W tym miejscu warto podkreślić, że Chrome to wciąż najpopularniejsza przeglądarka wśród użytkowników sieci, co pokazuje aktualne zestawienie poniżej.

 

bez-tytulu

Źródło: ranking.pl

Korzystanie z Flasha będzie możliwe, gdy dana strona obsługuje tylko tę technologię – w takiej sytuacji jednak, przeglądarka wyświetli odpowiednie ostrzeżenie, a użytkownik będzie musiał potwierdzić, że zgadza się na uruchomienie takiej witryny. Wtedy też strona zostanie ponownie załadowana, a obecność uruchomionego Flash Playera będzie sygnalizowana w przeglądarce. Warto też podkreślić, że w przypadku kilkukrotnego wyrażenia takiej zgody przez użytkownika, przeglądarka będzie mogła zapamiętać tę decyzję dla konkretnej strony WWW.

Wyjątkiem od  nowo wprowadzonej reguły będzie lista 10 najpopularniejszych witryn internetowych, które nadal wykorzystują Flasha, a na których nie będzie on domyślnie blokowany – lista ta ma być na bieżąco aktualizowana i badana pod kątem bezpieczeństwa. Najważniejsze pozycje na tej liście to m.in.: YouTube.com, Facebook.com, Yahoo.com, VK.com, Live.com czy Amazon.com. Jak widać, chodzi o znane na całym świecie witryny o najlepszej renomie, na których znalezienie szkodliwych elementów jest mało prawdopodobne.

Na koniec warto  jeszcze raz przypomnieć o zasadniczych powodach walki z Flashem – w artykule sprzed kilku miesięcy wskazywaliśmy m.in. na  luki w tym oprogramowaniu i braku kompatybilności Flasha z urządzeniami mobilnymi. Historia tej walki zaczęła się de facto się w 2010 roku, kiedy Steve Jobs uzasadniał, dlaczego nie pozwala na uruchamianie Flasha na tworzonych przez Apple urządzeniach: wskazywał  na problemy z wydajnością, liczne dziury, które osłabiały bezpieczeństwo tych rozwiązań oraz skracanie czasu pracy smartfonów i tabletów. Jak zawsze tak i wtedy Jobs okazał się wizjonerem i prekursorem zmiany, którą wszyscy dziś doświadczamy – wszystko wskazuje na to, że już niebawem z Flashem pożegnamy się na zawsze.

Jeśli Twoja strona internetowa została wykonana lub wykorzystuje elementy w technologii Flash, skontaktuj się z nami w celu przeprowadzenia bezpłatnego audytu Twoich obecnych rozwiązań i przygotowania propozycji realizacji witryny przy wykorzystaniu nowoczesnych i bezpiecznych technologii, które stosujemy w naszych projektach.

Sławomir Turkiewicz

Client Service Director w agencji interaktywnej Intellect

3 komentarze

Napisz komentarz